Wykorzystywanie materiałów ze źródeł zewnętrznych

Tutaj pojawiają się informacje dotyczące funkcjonowania stron grupy Transportnews. Należy sprawdzać je co jakiś czas, by wiedzieć na bieżąco o zmianach na forum.
Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wykorzystywanie materiałów ze źródeł zewnętrznych

Post autor: J-31 »

Uwaga. To ogłoszenie dotyczy głównie Newsmanów, ale w dalszej kolejności proszę o zapoznanie się z nią również pozostałych userów, którzy wykorzystują infomację z mediów internetowych do swoich postów.

Szanowni koledzy ,ostatnimi czasy coraz częściej zdarza się, że pisząc newsy Wykorzystujecie informacje zawarte w różnych portalach internetowych lub innych stronach. I zdarza się, a wręcz staje się to pewną "normą", iż Wklejacie te informacje jako "własny tekst" do treści newsów.

Jest to naruszenie praw autorskich

Administracja KM-Forum została o to upomniana, a zatem nasza reakcja musi być zdecydowana. Chcielibyśmy, aby Wasze newsy, były przez Was rzeczywiście opracowywane, a to oznacza, że:

1. Nie wolno wklejać treści wiadomości z innych portali lub stron internetowych

2. Nie wolno, w treści newsów, wykorzystywać (wklejać) zdjęć, których nie Jesteście autorami - co jedynie Możecie dodać link do nich.


Co wolno ?

1. Wolno - a wręcz wskazane jest, szczególnie jeżeli pisząc newsa Korzystacie z informacji z innych portali lub innych mediów - robić krótkie, własne streszczenia. Jednocześnie należy podać link do źródła lub nazwę źródła wiadomości

2. Dozwolone są krótkie cytaty (fragmenty artykułu, a nie całość), ale tylko i wyłącznie w ostateczności . Mowa tutaj krótkich, rzeczowych fragmentach z podaniem nazwy artykułu i autora wiadomości.


Panowie. Prosząc Was o zrozumienie, chcielibyśmy, aby Wasze newsy były bardziej wartościowe. Abyście włożyli trochę więcej "serca" i swojej pracy w newsy, które Tworzycie. Warto, aby czasami może było trochę mniej newsów, ale aby były one bardziej Wasze. :)

==================
Druga część tego ogłoszenia dotyczy wszystkich userów.

Szanowni koledzy - Absolutnie nie wolno wklejać do postów treści z artykułów zawartych w portalach bądź innych mediach. Całkowicie karygodne są sytuacje, jakie miały ostatnio miejsce, gdzie User po prostu wkleja treść artykułu z portalu, jako własny tekst. Na dodatek, miesza go z własną opinią. I tylko czasami, od "nie chcenia" dodaje link, albo wcale.

Tak nie wolno robić. To też jest naruszenie praw autorskich.

Zatem - jeśli, pisząc posty Chcecie wesprzeć się na informacji prasowej, poprzez zacytowanie treści artykułu, proszę o korzystanie z funkcji "cytat" (Quote), z jednoczesnym zapisem skąd pochodzi cytat, a także autorem artykułu z którego cytat pochodzi. Dobrze jest dodawać również link.

==================

Prosimy o nie dyskutowanie w tym ogłoszeniu. Wszelkie dyskusje będą kasowane.

Natomiast - jeżeli, ktokolwiek z kolegów piszących newsy mieli jakiekolwiek pytania związane z tematem. Proszę o ich zostawianie tutaj. Postaramy się w jakiś sposób pomóc w przypadku wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2006-11-06, 21:55 przez J-31, łącznie zmieniany 3 razy.

Adrian_

Post autor: Adrian_ »

W takim razie mam pytanie: czy jeśli przekopiuję tekst dotyczący danego wydarzenia zaznaczając w nim autora, który go napisał oraz napisze krótkie streszczenie np. w dniu dzisiejszym doszło do oficjalnego przekazania np. kilkunastu Jelczy dla MKS Sanok to czy będzie to niezgodne z regulaminem? pytam, gdyż piszę bardzo dużo wiadomości o km w Polsce opierając się o Infobusa i TWB. I co do TWB również mam pytanie: czy do linku wykorzystanego we własnym poście dotyczącym np. danych autobusów w danym mieście potrzebna jest zgoda autora, bądź też zaznaczenie autora zdjecia? pytam również, bo chciałbym nadal pisać newsy o nowościach w komunikacji w Polsce i nie chciałbym złamać tutaj regulaminu.

Wilchelm

Post autor: Wilchelm »

Kopiując tekst musisz zaznaczyć autora, date ukazania się, tytuł gazety z jakiej artykuł pochodzi i jeśli jest tekst w wersji elektronicznej to podać do niego linka. Co do zdjęć, jeżeli nie wklejasz zdjęcia do postu, a tylko linka to zgody nie potrzebujesz. Jeżeli wklejasz zdjęcie to musisz już mieć zgodę. Pominięcie choć jednego z powyższych punktów jest łamanie praw autorskich.

u2w

Post autor: u2w »

Kilka słów uzupełnienia i wyjaśnienia.
J-31 pisze:Wolno - ... robić krótkie, własne streszczenia. Jednocześnie należy podać link do źródła lub nazwę źródła wiadomości
Streszczenie jest oczywiście opracowaniem własnym a nie skróceniem materiału źródłowego. Link do źródła to link do konkretnego materiału a nie np. do strony głównej.
J-31 pisze:Całkowicie karygodne są sytuacje, jakie miały ostatnio miejsce, gdzie User po prostu wkleja treść artykułu z portalu
Dokładnie. Po pierwsze niektórzy Userzy mają zwyczaj rozpoczynać taką formą nowy temat z założeniem: "dałem newsa". Od tej chwili takie tematy będą bezwzględnie kasowane. Zaznaczam, że jest to zadanie Newsmanów i przypomnę, że można zamieszać takie informacje tylko w dziale Newsy - można to robić za pośrednictwem właśnie Newsmanów.
J-31 pisze:proszę o korzystanie z funkcji "cytat" (Quote),
Funkcja "Cytat" jest określona tagami

Kod: Zaznacz cały

[quote]Tekst...[/quote] lub [quote="Autor"]Tekst...[/quote]
Tylko w takim przypadku dany cytat jest wyraźnie wyodrębniony od reszty postu.
Adrian_ pisze:czy jeśli przekopiuję tekst dotyczący danego wydarzenia zaznaczając w nim autora
NIE WOLNO kopiować - dozwolone są fragmety i to w niezbędnym zakresie.
Adrian_ pisze:piszę bardzo dużo wiadomości o km w Polsce opierając się o Infobusa i TWB. I co do TWB również mam pytanie: czy do linku wykorzystanego we własnym poście dotyczącym np. danych autobusów w danym mieście potrzebna jest zgoda autora
Jeśli chodzi o linki do zdjęć nie istnieją uregulowania prawne, więć zakłada się (opinia prawników), że jest to dozwolone. Jednakże uważa się, że zgodnie z zasadami Netykiety powinno się przynajmniej poinformować autora materiału źródłowego o fakcie zamieszczenia linku. Drugą sprawą jest ilość linków odnoszących się do TWB. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Administracja Fotogalerii Transportowej zwróciła się do nas z "uprzejmą prośbą" o zaprzestanie tego procederu.
Adrian_ pisze:chciałbym nadal pisać newsy o nowościach w komunikacji w Polsce
O tym wspomniałem powyżej.

Na koniec chciałbym również przestrzeć przed jeszcze jednym. Swoistym omijaniem żródła (dotyczy to głównie zdjęć). Mianowicie o umieszczanie czyjegoś zdjęcia na serwerze typu Imageshack czy Fotosik i dopiero podanie do niego linka. To jest takie samo złamanie prawa.

faja_k

Post autor: faja_k »

Przypominam wszystkim użytkownikom, iż zdjęcia z TWB i innych serwisów wstawiamy w taki sposób, by prowadziły nie bezpośrednio do zdjęcia, a do strony, na której widzimy zdjęcie, komentarze i autora. Można przy tym korzystać z wzorów miniaturek. Przykłady dobrych linków:

http://phototrans.eu/14,522,23.html

albo

Obrazek

Złe sposoby umieszczania linków, które pojawiały się ostatnio na forum:

http://www.phototrans.eu//images/photos/big/16/522.jpg

albo

Obrazek

Jeżeli ktoś wstawił zdjęcie w taki sposób i tego nie poprawił, proszony jest o zrobienie tego w trybie natychmiastowym.
Jednocześnie informuję, iż jeśli od teraz ktokolwiek wstawi foto w taki sposób, skończy się to ostrzeżeniem.

Zdjęcie użyte jako przykład pochodzi z losowych zdjęć ze strony głównej TWB.

Awatar użytkownika
TLG
Posty: 27
Rejestracja: 2006-08-15, 20:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: TLG »

Przypominamy po raz enty, żeby nie linkować cudzych zdjęć za pomocą tagów [IMG], gdyż podchodzi to pod złamanie praw autorskich.

ODPOWIEDZ