Makiety, dioramy

Ogólne dyskusje n.t. modeli
Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Szymon pisze:Witajcie,

Mam pytanie, czym najlepiej przykleić trawkę?

Zależy jaka trawę... Czy to mata czy wiórki czy inna samoróbka... Wszystko inaczej się klei itd

ironscull

Post autor: ironscull »

Szymon pisze:Na to sam wpadłem, ale jakim? Polimer mi wsiąka w deskę, podobnie Butapren, nie chcę nic kupować na razie, bo nie wiem co
Zalezy jaka Kolega trawe ma na myśli. Domyslam się, ze chodzi tu o matę trawiastą. W sumie mialem z tym duzo do czynienia bo takich zazwyczaj uzywam. Z tym, ze jeszcze nigdy nie kleilem ich bezpośrednio na deskę, zawsze najpierw formowałem lekkie nierówności. Takie płaskie zielone stoły wg. mnie są ochydne. A co do klejenia to spróbój wikolu, klej typowy do drewna i aż tak szybko nie wsiąka. Druga możliwość to daj odrobine więcej kleju, deska "upije" swoje i dalej nie będzie wsiąkać. Albo powlekaj klejem spód maty i klej jak tapete.

Szymon

Post autor: Szymon »

Chodzi o posypkę, nie sprecyzowałem ;) Dziękuję wam, nie pomyślałem o wikulou, a to będzie najlepsze :)

OPi

Post autor: OPi »

Ja też polecam wikol.

A jeśli chodzi o rodzaj traw to nie polecam ani mat ani zwykłych posypek. Jaką ty dokładnie masz? Zwykłą jakąś czy wiórową?

Szymon

Post autor: Szymon »

Nie znam niemieckiego, producent "Noch" i na oko to wiórowa (pachnie drewnem ;) )

OPi

Post autor: OPi »

Nie chodzi że drewniana, tylko że ta trawa jest podłużna niczym listki trawy. ;)

Szymon

Post autor: Szymon »

No jest taka podłużna, to o zapachu to tak mi się tylko skojarzyło ;)

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Powiem tak. Stosowałem mate trawiasta (wyszło jak trawnik) oraz suszony mech (efekt dożo lepszy) choć proces przygotowania jest nieco dłuższy ;)

Tu fotka testowania mchu :) ocenę zostawiam Wam :mruga:

Obrazek

OPi

Post autor: OPi »

Ja z kolei sypką trawę przyklejam metodą elektrotrawosadzenia. Było niedawno o tym w ŚK.

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

OPi pisze:Ja z kolei sypką trawę przyklejam metodą elektrotrawosadzenia. Było niedawno o tym w ŚK.
Tez daje ciekawy efekt :) są tez sposoby siania takiej trawki bez elektrosadzarki ;) herheheh :mruga:

Kolejka

Post autor: Kolejka »

Kilka takich metod zostało opisanych na ForumTT (już chyba kiedyś o tym wspominałem)

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Dokładnie o to chodzi :D poza tym ilu modelarzy tyle metod "siania" trawy każda metoda jest dobra wszak natura tez nie jest idealna ;)

irisbus

Post autor: irisbus »

Spiąłem się i zacząłem prace nad dioramką - będzie to niewielki kawałek terenu (wymiary płyty 75x28cm). Diorama przedstawiać będzie pętlę autobusową na skraju miasta - na dawnym obszarze przemysłowym.

Ogólnie będzie to coś w takim układzie:
Obrazek
Nie będzie to duża pętla, raczej taka na odludziu, trochę wyjeżdżonego terenu, możliwe że pokryte betonowymi płytami. Typowa pętla dla jednej, dwóch linii, głównie z myślą o autobusach 12m ale i przegub da tam radę wywinąć.
Obrazek

Obok pętli znajdować się będzie market:
Obrazek
Słupy betonowe docelowo będą pomalowane na szaro (tak samo jak i płot za pętlą) i będą służyły za latarnie.

Z elementów które pozostały mi z różnych budynków wyskrobałem taką wiatę:
Obrazek
Obrazek
Nie jest oka jakoś może mega piękna ale myślę, że do takiej pętli będzie pasować. No i przede wszystkim tania jest, bo jak patrze na te wiaty oferowane przez niemieckich producentów... 50zł za trzy szybki i troche rureczek... a poza tym one są zbyt nowoczesne jak na taką pętle.

Powstała też droga dojazdowa do magazynów wyłożona płytami betonowymi (docelowo pomalowane będą na szaro):
Obrazek

Na chwile obecną tyle, teraz po wypłacie nabyć będę musiał farbki, jakąś trawę i inne posypki ziemiopodobne i ruszą prace gruntowe.

Kolejka

Post autor: Kolejka »

W ten weekend w Sosnowcu po raz 4 odbył się Zlot Modularzy. Zdjęcia, które wykonał mój brat można już obejrzeć na mojej stronie, a filmy, które ja kręciłem są tu: część I i część II.

irisbus

Post autor: irisbus »

U mnie prace ruszyły, obecnie wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jezdnia docelowo będzie inna, nie z tych płyt betonowych. Płyty będą jedynie na pętli.

ODPOWIEDZ