Makiety, dioramy

Ogólne dyskusje n.t. modeli
Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

chudy5d pisze:Ja też zabieram się za makietę.
A w jakiej skali będzie ta makieta :?:

chudy5d

Post autor: chudy5d »

<b>narazie</b> trudno powiedzieć, zastanawiam się... Może H0, ale nie mam takich pojazdów.

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Bardzo ciekawy link z tablicami, latarniami i znakami przydatnymi na makietach kolejowych: http://padam.republika.pl/

ironscull

Post autor: ironscull »

To może i moje odpowiedzi się przydadzą. :D
chudy5d pisze:1. Z czego najlepiej zrobić latarnie?
Przeszukaj ten temat kolega Jamyz przedstawił swój pomysł na latarnie.
chudy5d pisze:2. Z czego najlepiej zrobić trawę?
Jeśli ma to być pełen realizm to najlepiej maty trawiaste( tanie nie są), a jeśli nie to moze jakieś mchy.
chudy5d pisze:3. Posiada ktoś może wzór drogi rowerowej, słupka przystankowego oraz jakiś model kiosku (nie ruchu, bo taki już mam)?
Wal naPW ;)
chudy5d pisze:4. Z czego najlepiej zrobić piasek?
Może to głupie ale... z piasku. :D
Przesiej piasek przez drobne sitko to co zostanie bedzie dobre.
chudy5d pisze:5. Jakim klejem najlepiej przylepiać elementy do styropianu?
No butapren(m) się nie nada(tak tak kolego Pafawag obie nazwy są poprawne zależy to od producenta ;) ) ale może być polimer. A do klejenia piasku w stanie sypkim użył bym wikolu tyle ze rozwodnionego tak by był 2x rzadszy. Smarujesz nim styropian i sypiesz. Gdy to wyschnie to zabieg powtarzasz.
chudy5d pisze:6. Czym najlepiej zrobić pasy?
Białą farbą. :D
chudy5d pisze:7. Posiada ktoś link do strony z modelami kartonowymi samochodów dostawczych?

Patrz punkt 3. ;)

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

chudy5d pisze:7. Posiada ktoś link do strony z modelami kartonowymi samochodów dostawczych?
Tutaj masz chyba największy wybór: http://www.minibox.webz.cz/

lukasz_s

Post autor: lukasz_s »

A ja też wpadłem na pomysł, żeby zrobić makietę autobusową ale zaznaczam, że to mój początek z modelarstwem. O postępie prac będę informować na bieżąco a w razie jakichkolwiek pytań, będę pytać :) .
Jest to makieta autobusowa fikcyjnego miasta. Na razie wiem tyle, że zrobię ja na styropianie i jako ulicę wykorzystam czarny papier techniczny. Więc od razu mam pierwsze pytanie: Co zrobić, żeby na makiecie nie było widać takich przerw pomiędzy kartkami?
Pozdrawiam.

rietze

Post autor: rietze »

Hura :!: Ktoś odświeżył temat nareszcie. W tym będzie dużo działo. Ja też robię makietę, ale nie będzie tylko zajezdnia. <b>narazie</b> maluję ściany i kupię stoły. Są kupione rzeczy na makietę. Pierwszy etap będzie Zajezdnia. Może we wrześniu będą zdjęcia :)

Rób starannie, nie spiesz. Mam nadzieję, że twoja makieta będzie miał dużo szczegółów.
¯eby nie było widać, chyba kup podsypkę trawową w sklepie modelarskim, to nie będzie widać :)

Mam pytanie do was. Kto znalazł w necie, taką ofertę hale autobusowe. Jest w sklepach internetowych, ale już nie ma zajezdnii autobusowej, chyba się wycofali z oferty.
Pozdrawiam :cool:

lukasz_s

Post autor: lukasz_s »

Ok. Zastosuję się do twojej rady. Na razie przyklejam styropian do płyty a później zabiorę się za ulice. Chyba też zrobię najpierw zajezdnię, bo to dobry pomysł, mam nadzieję, że się na mnie kol. nie obrazi? Pod koniec tygodnia zamieszczę zdjęcia z prac.
Styropian przyklejam "Butapremem".
Pozdrawiam

rietze

Post autor: rietze »

No ok, się ciebie nie obrażę. Z czego bedą budynki? Z kartonu czy z plastiku?

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

lukasz_s pisze:Pod koniec tygodnia zamieszczę zdjęcia z prac.
Ok. Cierpliwie czekamy na pierwsze fotki ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

lukasz_s pisze:Co zrobić, żeby na makiecie nie było widać takich przerw pomiędzy kartkami?
Ja polecam przed sklejeniem, pomalować krawędzie kartki czarnym markerem.

lukasz_s

Post autor: lukasz_s »

Ok. Dziękuję za pomoc. Budynki na razie zrobię z papieru a później będę rozbudowywać makietę (jak dobrze pójdzie) to może uda mi się wykombinować coś z plastiku. Dzisiaj zrobię zdjęcia z pierwszych prac, więc do jutra powinny już być.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-08-31, 10:08 ]
Zgodnie z obietnicą zamieszczam pierwsze zdjęcie mojego projektu, przy czym zaznaczam, że jest to moja pierwsza makieta i że jest to pierwszy etap prac!
Obrazek

Suchy

Post autor: Suchy »

Oto projekt mojej nowej makiety:Obrazek
Zielonym kolorem są oznaczone podwórka (choć na tym mniejszym zamierzam zrobić złomowisko dla autobusów), czerwonym drogi. Chodniki są zakropkowane na biało. Na żółto są tory regularnie uczęszczane przez tramwaje, a na niebiesko tory rzadko używane (które są na czyimś podwórku). Na pomarańczowo są oznaczone przystanki (ten po lewej autobusowy, a po prawej trolejbusowy), a na jasno niebiesko przystanki tramwajowe.

rietze

Post autor: rietze »

Fajne projekty:)
Mm pytanie do dk, czy będzie makieta z budynkami plastikowymi i torami plastikowymi, będziesz kupował w sklepie modelarskim??

Jeszcze nie rozpączełem prac przy makiecie, ponieważ długo czekam na paczkę. Teraz moje modele posiadają numery taborowe.

Suchy

Post autor: Suchy »

rietze pisze:Mm pytanie do dk, czy będzie makieta z budynkami plastikowymi i torami plastikowymi, będziesz kupował w sklepie modelarskim??
Budynki będą z papieru, a tory to nie wiem, coś wymyślę.

ODPOWIEDZ