Ogrodówka PAFAWAGa

PAFAWAG

Ogrodówka PAFAWAGa

Post autor: PAFAWAG »

Kilka lat temu postanowiłem sobie stworzyć własną kolej ogrodową :D
Niestety gotowe elementy toru ogrodowego produkowane przez firmę Lehmann Gross Banh (popularna LGB) okazały się stanowczo za drogie (20 zł za jeden krótki odcineczek toru to chyba jednak przesada!), więc wybudowałem ją i remontuję samemu :)

Na początek powstała niezadługa linia, prowadząca wzdłuż betonowego chodnika do ogrodu, wraz z żeberkiem do małej wierzby alpejskiej (Salix alpina), która niestety kilka lat później została przypadkowo wyrwana grabiami - ale żeberko zostało :)

Tor był układany na bardzo niestabilnym gruncie, ostatnio zacząłęm stosować drewniane podkłady, które nieco polepszyły sytuację.
Ale niedawno rozpocząłem kolejny remont, tym razem przystosowujący kolejkę do rozstawu toru LGB (skala G: 1:22,5) wraz z zabudową obwodów uszynień szyn (w późniejszym czasie przewiduję zawieszenie trakcji elektrycznej :D ) i nowego podtorza (pisaek koci + piasek rzeczny + ewentualnie żwir + usztywnienia wewnętrzne - kamienie i kawałki drewna). W czasie tego remontu zaprzestałęm stosowania podkładów (nowa technologia).

Oto zdjęcia:

Odkopany początek kolejki - w okresie wiosennym porastają ją wyjątkowo przaśne cebulice (takie nieduże, niebieskie kwiatki, które bardzo szybko się rozmnażają):
Obrazek

Tor zaraz za początkiem kolejki; obok poszerzona krecia dziura, która później została przykryta kamieniem i być może posłuży jako spust wody:
Obrazek


Tutaj jest kawałek odkopany toru tuż przed zwrotnicą - bardzo często ulega on zakopaniu w ziemi :confused: :
Obrazek

Remont przewidywał budowę rampy, po której można by bezpiecznie wprowadzać wagony na tory kolejki. Oto ona:
Obrazek

I jej zdjęcie z góry. Rampa ta później została jeszcze trochę obsypana po bokach ziemią. Tuż za nią możemy zobaczyć nowy kawałek toru wykonanego w nowej technologii. Widać cztery przytwierdzenia szyn do podłoża.
Obrazek

(Podtorze znajduje się kilka cm wgłąb ziemi, a nie tylko na jej powierzchni ;) )

Dalsze informacje wkrótce (będą także filmiki) :)

Szymon

Post autor: Szymon »

PAFAWAG pisze:Kilka lat temu postanowiłem sobie stworzyć własną kolej ogrodową ...
No fajnie, widać już Ci się nudzi w domu :?:

pmaster

Post autor: pmaster »

Masz to we Wrocławiu, czy w Warszawie?

Lopez

Post autor: Lopez »

plocmaster pisze:Masz to we Wrocławiu, czy w Warszawie?
A co - chciałbyś się pobawić? ;)

pmaster

Post autor: pmaster »

Tak pytam tylko. Pobawić, czemu nie? :D

Kamil

Post autor: Kamil »

Będzie jeździć po tym kolejka? ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

plocmaster pisze:Masz to we Wrocławiu, czy w Warszawie?
We Wrocławiu - tam jest ogród :D
Szymon pisze:No fajnie, widać już Ci się nudzi w domu
Zaczęło się najpierw od kolei linowej, która "po części zeszła na ziemię", i tak narodziła się idea budowy kolei ogrodowej ;)

_________________

Obiecana garstka filmików:
:strzałka: http://pl.youtube.com/watch?v=jRyYk20F_C4
:strzałka: http://pl.youtube.com/watch?v=-sqt4myF59g
(dość śmiesznie brzmi mój głos przekształcony przez mikrofon telefonu, którym to kręciłem :D )

Na marginesie: piasek do budowy podtorza musiałem sobie przynieść znad Odry, która w pewnym miejscu na Kanale Powodziowym tworzy odsłonięte łaszki piasku ("plażyczki") z bardzo ładnym, drobnym piaskiem.

Co będzie tu jeździć?
Jeden wagon towarowy jest już w budowie, a pierwszy środek trakcyjny - model tramwaju generacji PCC #1100 (którego dwa zdjęcia znajdują się w dziale Wasza Kolekcja bodajże) - jest aktualnie poddawany pracom remontowym i przystosowawczym (odnowienie pudła, wyczyszczenie podwozia i pomalowanie kół, wymiana pantografu krążkowego - "tyczki" - na dłuższą, o większym zakresie ruchów i lepszym przewodnictwie elektrycznym, a w, mam nadzieję, niedalekiej przyszłości zamontowanie silnika elektrycznego. W przyszłości nie wykluczam zamontowania sterowania wielokrotnego (do połączenia się z innymi pojazdami trakcyjnymi, któe może się pojawią). :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

PAFAWAG pisze:Co będzie tu jeździć?
Hmmm. I to rzeczywiście będzie jeździło ? :o:

Oczywiście Pafawag, brawo za pomysł, bo jest świetny, ale patrząc na to "torowisko", to coś mi się wydaje, że chyba te pociągi będą miały problem z poruszaniem się. Zatem ciekawy jestem efektu końcowego. Mam nadzieję, że nakręcisz film.... oczywiście z narracją :lol:

Przyznam szczerze, że i mnie po głowie chodzi pomysł z taką kolejką na własnej działce. Miejsce jest, ale torów nie mam. I raczej myślałem o czymś innym. Zakup gotowych torów i gotowego taboru - H0 lub TT.

Naturalnie, biorąc pod uwagę wysokie koszty oraz zdziwienie mojej rodziny (być może nawet moja mama powiesiła by mnie na śliwce, gdybym torowiskiem nadgniótł jej jakieś kwiatki :diabeł: ), uznałem, że nie będę tego robił na działce, a taką sieć stworzę sobie w Bahnie. To mi powinno wystarczyć ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:Oczywiście Pafawag, brawo za pomysł, bo jest świetny, ale patrząc na to "torowisko", to coś mi się wydaje, że chyba te pociągi będą miały problem z poruszaniem się.
I właśnie dlatego zastosowałem torowisko bezpodkładowe - szyny są na tyle niskie, że obrzeża kół stukałbyby o podkłady, co by negatywnie wpłynęło na jazdę. A mieszanka podtorowa, po zalaniu wodą, jest na tyle spoista i twarda, że szyny mocno siedzą w gruncie i "ruchy ziemi ogrodowej" ani deszcz nie zrobi im większej krzywdy (mam nadzieję) ;)
Tylko, że trzeba będzie raz na jakiś czas podlewać tą konstrukcję wodą - żeby zbytnio nie popękała ;)

Kamil

Post autor: Kamil »

PAFAWAG pisze:Dość śmiesznie brzmi mój głos przekształcony przez mikrofon telefonu, którym to kręciłem :D
Masz talent do recytacji :lol:

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Kamil pisze:Masz talent do recytacji :lol:
Dziękować :lol:

A tymczasem pierwszy pojazd trakcyjny - PCC #1100 - przeszedł dzisiaj próby ruchowe nowego pantografu krążkowego - "tyczki" :D
Mała fotorelacyjka:

Najpierw oba boczki...:

Obrazek

Obrazek

Przód...:

Obrazek

Tył...:

Obrazek

Dla porównania tył pojazdu sprzed zamontowania podwozia i ze starym pantografem:

Obrazek

Sam pantograf (ten nowy), z krążkiem pod prowizoryczną siecią trakcyjną (rozwieszoną specjalnie dla prób):

Obrazek

...i pantograf z góry:

Obrazek


Oprócz tego tramwaju na kolejce planuję też eksploatację trzech innych pojazdów trakcyjnych (+ jedna doczepka), oraz co najmniej jednego wagonika towarowego, który z resztą jest już zbudowany - czeka tylko na skrzynię ładunkową, sprzęg, zderzaki (może...) i malaturę z lakierowaniem (koniecznie!).

Tymczasem uchylę rąbka tajemnicy co do pozostałych środków trakcyjnych... :D

1. http://www.tramwaje.cp6.win.pl/tramgal/ ... 06/224.jpg

2. http://www.mzk-gorzow.com.pl/foto_news/miko.jpg

3. http://www.dpb.sk/inzercia/ponuky/foto_ ... ist_e2.jpg

:D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

PAFAWAG pisze:Sam pantograf (ten nowy), z krążkiem pod prowizoryczną siecią trakcyjną (rozwieszoną specjalnie dla prób):
A czy on ma jakąś sprężynę, która dociska do linii, czy ten pantograf jest na stałe ? ;)
PAFAWAG pisze:Tymczasem uchylę rąbka tajemnicy co do pozostałych środków trakcyjnych...
I co Będziesz im robił modele do swojej kolejki ogrodowej ? :cool:

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:I co Będziesz im robił modele do swojej kolejki ogrodowej ?
Ano tak - są one dostępne w wersji elektronicznej, z tym, że tramwaj z pkt. 2. będzie musiał mieć przerobiony dach, a wszystkie modele będą posiadały malowanie zbliżone do malowania PCC. Będę musiał jeszcze dorobić im kilka potrzebnych detali ;)
J-31 pisze:A czy on ma jakąś sprężynę, która dociska do linii, czy ten pantograf jest na stałe ?
Widać ją wprost doskonale ;)
Oto rysunek przedstawiający konstrukcję pantografu:
Obrazek

EU07-306

Re: Ogrodówka PAFAWAGa

Post autor: EU07-306 »

Pewnie odkopie temat sprzed przynajmniej kilku lat, ale sam chciałem budować kolejkę ogrodową, a koszty również mnie przeraziły. Dokopałem się do tego tematu w nadziei, że znajdę pomoc i ...
:strzałka: brak zdjęć
:strzałka: prywatne filmy
Mam prośbę, czy mógłbyś jeszcze raz wstawić zdjęcia, lub jak ich nie masz to w wolnej chwili zrobić nowe, oraz czy mógłbyś upublicznić filmy?

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 394
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Ogrodówka PAFAWAGa

Post autor: Auper »

Na to raczej bym nie liczył, wątek sprzed 7 lat jakby nie patrzeć...

ODPOWIEDZ