modele wagonow w skali 1:120 (tt)

Qiuna

modele wagonow w skali 1:120 (tt)

Post autor: Qiuna »

Obrazek

Zmajstrowalem ten wagonik by lokomotywy kolegi Paparazziego sie zabardzo nie rozleniwily brakiem pracy ;) Jak sie wam podoba?

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Nie chcę się czepiać ale Twój model jest niestety za wysoki. Udało Ci się jedynie zachować szerokość dostosowaną do skali TT.

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Wedlug moich obliczen jest dobra.

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Pozwoliłem sobie na porównanie modeli. Wygląda to tak:
Obrazek
Jak widać na rysunku to wagon po sklejeniu będzie o wiele wyższy :!:

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Hmm nie wiem czemu to tak wyszlo. Napisze moj sposob rozumowania i moze uda sie znalesc blad.

Wzorowalem sie na wysokosci wagonu 111A znalezionej w internecie. Uznalem, ze wagony te sa na tyle podobne, ze ewentualne roznice w skali 1:120 beda niezauwazalne.
Wysokość wagonu: 4 050 mm
4050 mm / 120 = 33,75 mm

paint pozwala mi uzyskac dokladnosc 33,7 mm = 3,37cm.
3,37cm = 127 pikseli (przeliczalem to uzywajac polecenia Obraz->Atrybuty).

px = piksel

80 px - buda
20 px - dach
27 px - kolka
----
127 px = 3,36cm wedlug painta (jak widac paint wskazuje rozne wyniki dla tych samych obliczen, wynika to pewnie z zaokraglania).

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Qiuna pisze: Wzorowalem sie na wysokosci
Ale nie na szerokości :chytry:

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Pisales, ze szerokosc udalo sie zachowac ;) Ale zazyles mnie bo o ile dlugosc i wysokosc wedlug mnie sie zgadzaja, to szerokosc powinna byc zdecydowanie wieksza... Chyba niechcacy uzylem szerokosci ramy jako calego wagonu. Ale wtedy bylby owiele szerszy od tej lokomotywy :D Wiec juz mam zupelny metlik ... Nie rob sobie jaj tylko powiedz o co chodzi ;]

Aha i tu jest zlozony wagon, te kolorowe boki ktore uzyles sa naklejka i zrobilem je tak by zaslanialy nieco bebechy. Jesli mozesz porownaj to do lokomotywki


Obrazek

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Twój rysynek ma 125 pix. wysokości (wagon+wózki). Model ma 131 pixeli. Taka jest różnica między rysunkiem a modelem. Model żeby był w skali TT to jeszcze musi zachować wymiary po wydrukowaniu na kartce A4. Moje optymalne rozniary arkusza to 825x1169 pix. Porównanie robiłem na takim właśnie arkuszu. Szerokość mojego modelu to 100 pixeli.

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Na arkuszu jest nanalowany wzorcowy 1cm. Ja drukuje to z painta. Dajesz ustawienia drukowania, usuwasz marginesy i ustawiasz orientacje poziomą. Wtedy wydrukuje Ci sie w skali tt :)

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Ale po wydruku i tak jest wyższy o prawie 5 mm.

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Doszedlem do powodu calego zamieszania - DPI. Robilem model w kilku okienkach painta, w jednym byla inna rozdzielczosc... Przepraszam za zamieszanie.

Oto kolejny model, tym razem taki prototyp wagonu 154Aa. Skleilem go, robi sie dobrze, ale musze jeszcze pomyslec nad dorobieniem kilku detali takich jak bufory... Musze sie przespac z tym by obmyslec dobry sposob na ich wykonanie. ;)

Obrazek

Jako, ze dzieki uprzejmosci kolegi Jacbulla moglem skorzystac z jego rysunku, grafika jest o niebo lepsza niz w tym poprzednim 'pilotowym' wagonie.

Czekam na opinie.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Rzeczywiście Qiuna, dobrze Trafiłeś. Grafika Jacbulla jest fenomenalna. Wydaje mi się, że będzie znakomita do modeli :)

ODPOWIEDZ