Ikarus 280.26 #2119 MZA W-wa

Znaleźć tutaj można modele autobusów.
Grzesiek

Ikarus 280.26 #2119 MZA W-wa

Post autor: Grzesiek »

Przedstawiam mój nowy model: jest to jeden z najładniejszych (moim zdaniem) ikarków w stolicy. Model na podstawie zdjęć z TWB i rysunków Jacka Pudło (zgoda jest)...

Obrazek

Piotrek_2274

Post autor: Piotrek_2274 »

Świetny pomysł z elementami zdjęć w modelu :) Szkoda że żółty jest taki ciemny bo po wydrukowaniu może wyjśc bardziej "sraczkowaty" niż żółty...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Tak, ten żółty jest trochę przy ciemny, ale model jako taki jest naprawdę super. Realistyczny. Odtworzyłeś go bardzo ładnie :)

mil

Post autor: mil »

super. Zdjęcia są good

Mibars

Post autor: Mibars »

Troszkę odświeżę...

...Otoż pozwoliłem sobie nieco przerobić ten model (prace nadal w toku, muszę obrobić jeszcze tył) no i pytam się o pozwolenie na ewentualne zamieszczenie rezultatów w postaci zestawu wydrukuj-wytnij-złóż :)

Niestety wyjdzie chyba na trzech kartkach (przód, tyl + przegub, detale)...

Do tego, kto zmienił - Poprawnie było przez samo "ż"
Ostatnio zmieniony 2007-04-16, 18:26 przez Mibars, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Mibars pisze:...Otoż pozwoliłem sobie nieco przerobić ten model (prace nadal w toku, muszę obrobić jeszcze tył) no i pytam się o pozwolenie na ewentualne zamieszczenie rezultatów w postaci zestawu wydrukuj-wytnij-złóż :)
Tzn. jeśli masz na myśli pozwolenie na wykorzystanie modelu - to Musisz pogadać z autorami - czyli z Grześkiem i Jackiem Pudło.

No, ale jeśli Masz na myśli pozwolenie o umieszczenie tego na forum. No to nie ma sprawy. Tylko poprzez imageshack albo inne takie :smile2:

Grzesiek

Post autor: Grzesiek »

Grzesiek mówi: śmiało, publikuj!

Mibars

Post autor: Mibars »

Tak więc obrazki:
Obrazek Obrazek Obrazek

I zip: (3 obrazki + readme - warto przeczytać jak to się składa)
http://rapidshare.com/files/26535164/Ik ... 0.zip.html

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Oooo.. Ja Cię nie-dziękuję. :shocked:

Normalnie jestem pod wrażeniem. Super :)

Milbars, a czy dałoby się zrobić z tej osłony przegubu harmonijkę, tak aby to było lekko ruchome ?

Mibars

Post autor: Mibars »

J-31 pisze:a czy dałoby się zrobić z tej osłony przegubu harmonijkę, tak aby to było lekko ruchome
Wszystko jest w README - dlatego poecam pobrać ZIP''a, fotki dałem tylko jako PODGL¡D.

Harmonijka wychodzi jak najbardziej funkcjonalna, stąd cały kawał czarnego materiału na przegub, po złożeniu (wymaga cierpliwości...) ma właściwą długość. Jedyne, co mnie martwi, że w opisie sugerowałem blok techniczny, a ten może dać trochę za długi przegub...

Modelu w aktualnej postaci jeszcze nie złożyłem - skończył mi się blok techniczny, oraz czerwony tusz drukuje nie tak, jak należy...

Podejrzewam, że nie każdemu będzie się chciało do readme zajrzeć, więc zamieszczę przynajmnej fragment o montażu:
Instrukcja:

Print, print, print...
Warto zainwestować w blok techniczny - model będzie mocniejszy i łatwy do sklejenia. Kto chce zaoszczędzić na czarnym tuszu może przemalować przegub na biało (2 kliknięcia) i potem pomalować go ręcznie przy użyciu np markera, czy też farby. Wszystkie obrazki mają ten sam rozmiar, tak więc można drukować bezproblemowo w trybie na "całą stronę" w dowolnym programie... Nawet za pomocą Windowsa, czy Painta (w Paincie sugeruje w ustawieniach drukowania powiększyć skalowanie, by model wypełniał jak najwięcej kartki)

Tnij, tnij, tnij...
Niby każdy wyciąć potrafi... No, ale wspomnę tylko o paru detalach - przy wycinaniu kół lepiej uciąć za dużo, niż za mało - okropnie wyglądają białe obwódki na czarnych kołach (to nie `50 Cadillac). Inna sprawą jest wycinanie przodu i tyłu - Z przodu boczki będą nachodziły na przód, z tyłu to tył będzie się zawijał na boczkach. Warto zwrócić uwagę przy wycinaniu górnych narożników, że pojazd będzie w tych miejscach zaokrąglony. Z przodu mniej-więcej widać jak poprowadzić nożyczki, z tyłu liczę na Waszą zdolność złożenia sobie modelu w głowie i moje mikro rysunki pomocnicze :)

Gnij, gnij, gnij...
Wyginanie - niby prosta sprawa... Czasem jednak będziesz musiał pomóc sobie linijką, chodzi mi przede wszystkim o przedni i tyln<font color=blue><b>i</b></font> zderzak, oraz oczywiście przegub. Zderzaki - wiadomo - mają być wypukłe. Na nie przyjdą zderzaki wystające z boczków (czasem dobrze jest je delikatnie na końcóweczkach podciąć, by ładniej się zaokrągliły). Wracając do przegubu - radzę zacząć od środka, pamietając, że żółta część ma być "wypukła" i płaska! To nie jest żadna część harmonijki, raczej łącznik między nimi! Gięcie najlepiej jest zacząć właśnie od środka przegubu - Ilość zagięć przewidziałem tak, by frędzelki wypadły do środka. Gdy już uporasz się z harmonijkowaniem, to trzeba z tego zrobić kwadrat - w tym cely pomocne będą nożyczki ostre na końcówkach - musisz w miejscach przyszłych zagięć od środka wyciąć coś na kształt litery V - tak, by między dwoma cięciami było co najmniej 90*. Nie tnij za głęboko, bo przegub przy zginaniu od razu ci się podrze, ani za płytko, bo się w tych miejscach pognie :( Jeśli jednak coś zchrzaniłeś i przegub się po prostu "podarł" - nie martw się, przyszykuj czarną nitkę (poważnie!) i przejdź do kolejnego etapu.

klej, klej, klej...
Zacznijmy od klejenia budy, ale na razie nie ruszaj spodu. Zwróć uwagę na przód i tył - właściwe części mają pójść na wierzch i postaraj się je tak dopasować, by wszystkie linie do siebie pasowały. Postaraj się je odpowiednio zaokrąglić nie za bardzo, ale i nie za mało. Sklej wszystkie wzmocnienia tak, by utworzyć jakby pudełeczka - to z najmniejszymi frędzlami pójdzie na środek przegubu. Pozostałe cztery wstaw tam, gdzie uważasz, że będą potrzebne (ale tak, by nie kolidowały z kołami). Możesz ich także w ogóle nie dawać, ale nie miej do mnie pretensji, gdy ściana autobusu ci się zapadnie i nie będziesz miał co z tym zrobić. Sklejając koła zwróć uwagę na kolejność - najpierw paski łączące obydwie połówki (choć te boczne można wywalić, dałem je tak dla pewności, choć widzę, że koła trzymają "fason" nawet bez nich), potem pasek zakończony frędzlem i na to pasek bez frędzla. Z błotnikami może być problem z dojściem co służy do czego - już tłumaczę - Do sklejenia samego błotnika użyj dwóch frędzli po bokach półkolistego elementu. Reszta frędzli służy do przytwierdzenia błotnika do autobusu. W końcu do błotnika przyklejasz później koła, na których spoczywa cały ciężar modelu. Dalej - spód przodu i tyłu - przyuważ, że boczki na dole zakończone są takimi szpicami - te elementy wygnij pod kątem tak, by po obróceniu o 90* pasowały do tego czegoś pod zderzakami. Teraz wklej błotniki do ścianek bocznych i zamknij podwozie autobusu (uważaj na fredzle przy błotnikach, oraz na to, by spód ścian przedniej i tylnej ładnie pod kątem 45* łączyły się z podwoziem). Gdy masz już 2 pudełka pora je połączyć przegubem. Na wysokości żółtego środka wklej wzmocnienie o najmniejszych frędzlach, następnie zaklej przegub do końca, krańce posmaruj klejem i postaraj się przykleić go prosto i broń boże odwrócony bokiem ;) Jeśli jednak przegub ci się rozwalił, to wklej do środka wzmocnienie oraz weź nitkę i tak na środkowych harmonijkach obwiąż całość, a krańce nitki zasmaruj jakimś mocniejszym klejem (Wikol chociażby) i wciśnij przez szparę do środka przegubu. To powinno zapobiec rozłażeniu się harmonijek (nie zdarzyło mi się, by harmonijka się zapadała, zawsze wyłaziła na wierzch). Na koniec doklej koła i gotowe!

Brum, brum, brum!
Nooo.. Bez przesady :) Ma koła, ale nie obracające się, przegub, który się zgina, no, ale nie torturuj tego modelu zanadto - pamiętaj, że dzieci mają tendencje do zgniatania papierowych modeli... A małe dzieci może go i nie pogniotą, ale rozmoczą i wygryzą dziury... Tak więc najlepiej postawić gdieś na pólce i nie częściej, niż raz dziennie przestawiać i odkurzać ;)


[ Dodano: 19-04-07, 16:39 ]
Cholera...

jestem zły z kilku powodów:
-Po pierwsze drukarka po ustawieniu wszystkiego na maksymalną jakość zaczeła z "własnej inicjatywy" rozmywać mi rysunki... W efektcie wyszła trochę kupa...

Po drugie składam model i znalazłem drobny błąd - te trójkąciki pod zderzakami są za krótkie! Po zagięciu wychodzi na jaw brak 5-ciu, może 6-ciu pixeli...

irisbus

Post autor: irisbus »

Mibars pisze:Po drugie składam model i znalazłem drobny błąd - te trójkąciki pod zderzakami są za krótkie! Po zagięciu wychodzi na jaw brak 5-ciu, może 6-ciu pixeli...
Mimo wszystko model wygląda fajnie, proponuje poprawić ten błąd i rozwijać projekt dalej :D

rafal1400

Post autor: rafal1400 »

model wygląda fajnie ale nie wiem jak go skleić:D tzn nie wiem dokładnie co z tymi "kwadratami" i jak zrobic ten przegub tzn gdzie go naciąć?

Mibars

Post autor: Mibars »

Po maturach jestem.. IWięc poprawię model, skleje go i wypuszcze jeszcze raz :)

Te kwadraty mają pójść do wnętrza pojazdu aby usztywnić ściany - by się nie zapadły np gdy przypadkiem je naciśniemy (bo model ma podłogę)

I muszę się wyposażyć w blok techniczny i jakiś porządniejszy klej :)

esiek11

Post autor: esiek11 »

Mibars pisze:I muszę się wyposażyć w blok techniczny i jakiś porządniejszy klej
Kup sobie wikol, jest super

Mibars

Post autor: Mibars »

esiek11 pisze:Kup sobie wikol
Wikol stosowałem dotychczas i musi ustąpić dobremu klejowi biurowemu - za bardzo rozmacza papier, co powoduje znaczne deformacje...

ODPOWIEDZ