Ikarus-260 - Wersja z ladnym przodem i wnetrzem

Znaleźć tutaj można modele autobusów.
Qiuna

Ikarus-260 - Wersja z ladnym przodem i wnetrzem

Post autor: Qiuna »

Obrazek

Hej, przypadkowo trafilem na wasze forum surfujac po internecie. Bardzo pozytywnie zaskoczyl mnie ten dzial na forum i postanowilem sie podzielic pewnym moim modelem, ktory zaprojektowalem w 2004 roku. Robilem go dla siebie, nie pod publikacje, ale mysle, ze jest dosc intuicyjny.

3 Lata tamu naszlo mnie by skleic sobie model autobusu ktorym dojezdzalem do szkoly. Jak pomyslalem, tak zrobilem ;) Na poczatku szukalem w internecie, nawet znalazlem gotowy model na jakiejs rosyjskiej stronie(lub czeskiej), tyle, ze nie podobal mi sie. Po sklejeniu ikarus wygladal jak Jelcz. Wiec niestety, moj kaprys wymagal wiecej pracy. Jako, ze umie obslugiwac tylko ms painta, a on nie jest doskonaly, pewne rzeczy sa nie takie jak bym sobie tego rzyczyl. Jednak po sklejeniu, model bardzo ladnie i efektownie sie prezentuje.


Arkusz1:
Obrazek

Arkusz1a:
Alternatywna wersja arkusza 1. Przedstawia autobus numer 107. Numer inwentarzowy w przeciwienstwie do autobusu 6414 nie jest nalepka, tylko jest namalowany.
Obrazek

Arkusz2:
Obrazek

Arkusz3:
Obrazek

Arkusz4:
Obrazek

Uwaga! Nalezy uwazac by wszystkie arkusze wydrukowaly sie w tej samej skali. Problemu tego mozna uniknac drukujac wersje jednoarkuszowa.

Wersja jednostronicowa PDF:
http://www.speedshare.org/brycqhzmuW

Potrzebne:
- nozyczki
- klej
- ostry skalpel - Bardzo potrzebny do wycinania okien
- tekturka

Wyrazam zgode na modyfikacje tego modelu, bez pytania sie o zgode. Powiedzmy, ze jest Open Source ;) Powiedzmy, ze wystarczy mi jak zachowacie informacje o mnie na spodzie modelu (oczywiscie mozecie dopisac tam co chcecie).

Wersja bmp (lepsza jakosc niz pdf):
http://www.speedshare.org/FIvfL44Zz7

Hmm Zachecam do sklejenia i zrobienia fotografi i podzielenia sie wrazeniami ;)
Zachecam tez do modyfikacji modelu, zarowno konstrukcji, jak i malowania.

Mysle, ze model jest intuicyjny, ale w razie czego POMOGE przy skladaniu (bo bajzel jednak tam jest maly). Moje gg to 1877481


Triki:
- Model bardzo fajnie wyglada po zlozeniu, ale jak zrobisz, by mial otwarte drzwi, bedzie wygladal wprost kapitalnie!
Ostatnio zmieniony 2007-09-20, 10:35 przez Qiuna, łącznie zmieniany 3 razy.

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

Gęba do dechy, WOWOWOWOWOWOWOW. Super model, ale jakiś manual by się przydał.

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Hmm wiec tak, to jest moj pierwszy i jak <b>narazie</b> jedyny model. Nie jestem modelarzem (ale chce byc), wiec zrobilem go tak by bylo go jak najprosciej zlozyc.

1. Kola
Na poczatku dobrze skleic kola, bo przy tym jest duzo kleju. Naklejamy prostokat na ktorym sa kolka na kawalek tektorki, czekamy, az wyschnie, a nastepnie wycinamy koleczka. Nastepnie sklejamy te tektorowe kolka. W zaleznosci od grubosci tektory, jedno kolko sklada sie z od 3 do 5 sklejonych tektorowych koleczek. Nastepnie wycinamy bierznik (te czarne prostokaty:P), oraz raz rysunek opony i naklejamy na sklejone kola.

Obrazek

Mam nadzieje, ze jasno to opisalem, wymyslilem ta technike, bo jakos nie radzilem sobie z robieniem kol standardowa metoda modelarska (te zabki jakos fee).

Aha zaznaczylem srodek kola, warto jakims borkiem czy innym wiertelkiem zrobic dziurke na os. Ośke mozna zrobic z np spinacza lub zapalki.

2. Siedzenia
Na poczatku zaprojektowalem wypasione siedzenia, ale klejenie ich to byla udreka. Wiec tu takze pewna technika, ktora ulatwia zycie, jednoczesnie zapewniajac dobre efekty. Wycinamy brazowe prostokaty, i oklejamy nimi zagieta na ksztal siedzen cieka tektore(proponuje skleic bez tektory zielony fotel kierowcy by zobaczyc jak wyglada siedzenie po zlozeniu).

Wiekszosc siedzen jest przymocowana na podlodze, wiec musimy wyciac specjalne podstawki pod siedzenia, sa to te szare podelka na prawym brzegu.

3. Podwozie.
Podwozie sklada sie z az 4 plyt. Ja dwie z nich wzmocnilem tektora.
a) plyta imitujaca podloge autobusu - szara, jej raczej nie wzmacniamy, wycinamy zalamania na schodki(te przy dzrwiach), oraz naklejamy daszki na blotniki. Sa to te szare prostokaty nad plyta podlogi. Narysuje rysunek pomocniczy... uff juz, przy okazji narysowalem rysunek ilustrujacy montaz kol ;)

Obrazek

Aha ten element co na rysunku przymocowywuje oske musicie wykonac sami. Po prostu wycinacie prostokat i juz go macie ;)

4. Teraz mozna sprobowac zamontowac panel kierowcy... Ale ostrzegam, ze bedzie trzeba pokombinowac, paint to jednak nie corel ;)

Obrazek

Po montazu kierowcy teraz to juz czysta przyjemnosc, przyklejamy kszesla. Zamiescilem sciagawke jak nalezy je przykleic. Uwaga do moderow, w niektorych modelach jest innych uklad krzesel.
Krzesla tak jak juz wspomnialem, przyklejamy na tych specjalnych podstawkach, co sa po prawej stronie arkusza. 10 kszesel znajduje sie na blotnikach, do nich nie przyklejaj podstawek.

5. Nadwozie
Tutaj jest potrzebny skalpel lub nozyk do ciecia tapet. Trzeba byc bardzo ostroznym wycinajac okna... Ale nie jest to takie trudne. myzle, Ogolnie montaz nadwozia jest dosc fajny i przyjemny, w przeciwienstwie do robienia kszesel, kol itp. W sumie mozna zaczac od nadwozia by nie upackac go klejem ;)

No i to wszystko, gratuluje, masz model!

Moze nie jest najladniejszy, ale teraz gdy masz juz wprawe, mozesz jutro zrobic, drugi, o wiele ladniejszy!

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Qiuna witamy na forum. Model jest rzeczywiście piękny. Fantastycznie dopracowany. :)

A czy - jeśli go Skleiłeś - Mógłbyś podzielić się zdjęciem sklejonego modelu. Jestem niesamowicie ciekaw jak model wygląda, po sklejeniu ? :)

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Dziekuje za mile slowa. Niestety nie posiadam aparatu cyfrowego, dopiero sobie zamierzam sprawic ten cod techniki. Ale to jeden z nielicznych modeli ktore skleilem, wiec jest pobrudzony klejem itp :/

Razor 688

Post autor: Razor 688 »

Witam kolegę jak dla mnie model jest bardzo ładnie wykonany. Brawo naprawdę kawał dobrej roboty. :shocked:

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Qiuna pisze: jeden z nielicznych modeli ktore skleilem,
Witam kolege! Model jak dla mnie rewelka choć brak jednej ważnej rzeczy a mianowicie poręczy. A poza tym to czyżby kolega miał w planach przedstawić nam więcej swoich modeli? Ja czekam z niecierpliwością :D

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Paparazzi pisze:
Qiuna pisze: jeden z nielicznych modeli ktore skleilem,
Witam kolege! Model jak dla mnie rewelacyjny! Czyżby kolega miał w planach przedstawić nam więcej swoich modeli?
Haha :D Mielem na mysli wykonane modele w sensie zlozenia, nie zaprojektowania. Ten ikarus to jedyny model ktory zaprojektowalem i drugi, ktory skleilem (pierwszy byl jakis papierowy mysliwiec, ktory kupilem za kilka zlotych w kiosku ruchu).

Linia 384 juz nie istnieje, jednak gdy robilem ten model, byl to jedyny autobus dojezdzajacy do mojego Liceum. Coz, puszczali tam same ikarusy 260, w ciagu 3 lat, na palcach jednej reki mozna policzyc solarisy lub many (puszczali je tylko wtedy gdy ikarus mial przeglad techniczny).

Aktualnie ta trasa (z grubsza) jezdzi 105.

Coz, nie ukrywam, ze jestem pod wrazeniem ilosci modeli tu dostepnych, oraz spolecznosci modelarzy, ktora tu sie znajduje :) Postaram sie cos ciekawego zaprojektowac, ale tym razem pojazd bedzie z modelarskiego punktu widzenia fikcyjny.

Filip7370

Post autor: Filip7370 »

W ogóle mógłbyś dać prawo do edycji modeli, i powstałaby cała seria modeli, Ik280/260.
P.S. Sorry że teraz, witam w imieniu wszystkich modelarzy na KMF :)

S_S

Post autor: S_S »

:shocked: Jacie ale model!!! Jak tu nie sklejac?! Już się za niego zabieram. Powiedz jak długo robiłes taki superowy model?

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Witam, witam :)
Filip7370 pisze:W ogóle mógłbyś dać prawo do edycji modeli, i powstałaby cała seria modeli, Ik280/260.
P.S. Sorry że teraz, witam w imieniu wszystkich modelarzy na KMF :)
Daje prawo do edycji, zarowno konstrokcyjnej, jak i graficznej bez pytania sie o zgode. Napisalem o tym w pierwszym poscie :)
Powiedz jak długo robiłes taki superowy model?
Szczerze mowiac nie pamietam, to bylo ponad 3 lata temu. <b>napewno</b> kilkanascie godzin co najmniej, ale w miare robienia wszystko idzie coraz szybciej, najtrudniej zaczac. Teraz jak przygotowalem edycje pod publikacje (wczesniej to byla wolna tworczosc, straszny bajzel, po prostu jak czegos potrzebowalem to rysowalem), to przyjalem taka technike:
-Mam IrfanView i on jako domyslny program otwiera mi program BMP. Uzywam go do szybkiego przelanczania sie miedzy plikami bmp i w razie potrzeby zaznaczam i kopiuje w nim element. Sluzy on tez do zmieniania rozmiarow elementow, paint robi to po prostu po huligansku!
-Dwa otwarte Painty, jeden to brudnopis, drugi czystopis. Do tych paintow wklejam elementy skopiowane szybko dzieki irfanView.

Aktualnie pracuje nad wersja uproszczona ikarusa. Tzn Sama kabina kierowcy, bez wnetrza dla pasazerow. Efekt powinien byc b.dobry, a pracy owiele mniej.

Kamil

Post autor: Kamil »

Nie będę oryginalny. Witam kolegę! Model jest po prostu prześliczny jak go tu nie skleić? Brawo! :)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Czy myślałeś o jego wydaniu z pomocą jakiegoś wydawnictwa? Bo jest tak dobrze dopracowany, z tyloma szczegółami, jak modele np. Zetki :biggrin:

Qiuna

Post autor: Qiuna »

PAFAWAG, nie myślałem :D Ale, dzieki za komplement. W przyszłości kto wie, może taką będe mial prace, ale ten model jest darmowy :P

Aha i przypominam, ze kazdy moze ten model modyfikowac i ulepszac ;) Moze ktos zrobi ikarusa 280 z lepszą konsolą kierowcy?

Albo moze ktos doda porecze o ktorych wspominal Paparazzi...

Zreszta moze zawsze to byc tylko graficzny tuning, mozna na przyklad dorysowac klapy w podlodze i inne detale...

Wtedy wspolnymi silami moze by powstal pelnowartosciowy darmowy model w jakiejs mniejszej skali :P

ODPOWIEDZ