Ikarus 260 - wersja bez wnetrza

Znaleźć tutaj można modele autobusów.
Qiuna

Ikarus 260 - wersja bez wnetrza

Post autor: Qiuna »

Zalecam wykonac ten model przed prystapieniem do modelu z wnetrzem. Model zostal przeprojektowany tak, by jego konstrukcja byla prosta, szybka, łatwa i przyjemna.

Nazwa kodowa konstrukcji: MAZOWSZE
Czas konstrukcji: okolo 3,5 godziny
Potrzebne narzędzia: nozyczki, klej
Inne: Klasa MAZOWSZE zachowła kontatybilność wsteczną nadwozia z modelami na szkielecie pierwotnym klasy 384(pierwsza wersja z 2004 z wnetrzem). Wiec jesli komus nie podoba sie moja propozycja malowania, moze bez obaw wydrukowac pierwszy arkusz z poprzedniego modelu z malowaniem Warszawskim.

Historia: Koleje Mazowieckie po ekspansji na pomorze pociągiem słoneczny postanowiły rozszerzczy swą wakacyjną oferte. Od teraz mozna kupic bilet kolejowy do wybranych kurortów nadmorskich, gdzie nie ma lini kolejowej! A to za sprawą decyzji o zakupie kilku z wycofanych ikarusów 260 z jednego z pomorskich miast. Teraz podrozny Wsiada do pociagu w warszawie, a wysiada z autobusu nad morzem!

Sprawy techniczne: Model mógł by być opublikowany już wczoraj, ale wolałem najpierw dokładnie go przetestować. Model dobrze się składa, owiele przyjemniej niż mój poprzedni. Złożenie całości zajmuje około trzy i pół godziny. Dla tych co lubia modyfikacje, zrobilem ulatwienie, zaznaczajac miejsca w ktorych powinny znajdowac sie kszesla w przedziale pasazerskim.

Arkusze:
Obrazek Obrazek

Propozycja wykonania modelu:

Jesteśmy wypoczęci i pełni entuzjazmu. To dobry moment by wyciac karoserie. Wszak to najwazniejszy element od ktorego w duzej mierze zalezec bedzie efekt koncowy.
Obrazek

Nastepnie, wycinamy części, które należy podkleić tekturą
Obrazek
Nie wycinaj ich dokladnie, mozesz zostawic nawet duzy margines, to bardzo pomoze przy pozniejszym wycinaniu. Gdy nakleisz platy paieru z czesciami na tekture, proponuje odlozyc tekturke gdzies na bok. Proponuje umyć ręce i usunąć klej ze stanowiska pracy, jeśli taki kapł tam.

Gdy klej sobie spokojnie schnie, my zajmiemy sie wycinaniem. Potrzebne nam będzie sześć złączonych kółek, oraz po dwie nakładki na koła każdego rodzaju. O takie jak na rysunku:

Obrazek

Gdy wytniemy te malutkie części możemy jeszcze wyciąć bierznik opon, następnie włóżmy tą drobnice w jakieś bezpieczne miejsce, na przykład do pudelka po zapałkach.

Wytnij elementy:
Obrazek
Hmm klej powinien byc juz suchy, mozna wyciac z tektury dwie plytki wzmacniajace podwozie. Podklej je do wycietych przed chwila elementow:
Obrazek

Kabina. Najpierw proponuje przykleic frontowy panel
Obrazek

Gdy panel bedzie przyklejony wykonaj podstawke na fotel, fotel i przyklej to w miejsce gdzie siedzi kierowca.

Obrazek

jesli masz kawalek drutu mozesz pokusisc sie o zrobienie kierownicy, ale to juz zostawiam Twej inwencji, ja <b>narazie</b> nie robie kierownic. Jak bed lepszym modelarzem zaczne :)

Hmm teraz czas zamontowac przegrodke kierowcy. W sumie to nic trudnego, na podlodze narysowalem linie pomocnicza, ktora pokazyje, gdzie musi ona stac. Dobra technika przyklejania przegrody, to zrobienie to w trzech rzutach... Najpierw przyklejamy lacznik na lini prostej z jednej strony... itp. Efekt koncowy powinien wygladac nastepujaco:
Obrazek
Przyznaje, ze mojej kabinie brakuje duzo do doskonalosci, jest bardzo uproszczona, ale mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos kto zrobi lepsza :) W kazdym razie, sklada sie ja bez wiekszych problemow.

Hmmm Teraz mozna by sie wziac za kolka... Wiec oto algorytm wedlug ktorego ja to robie:

1. Wycinam z te ktory prostokat z kolkami. Nastepnie robie borkiem dziurki w miejscu kropki na srotku kolka. Jedno kolko, jeden ruch, ciach ciach.
2. Tne to na paski, a nastepnie na kwadraciki
3. Wycinam kolka

Obrazek

nabijam je na drut pozyskany z wyprostowanego spinacza, powstaje taki efekt liczydla, przesuwam na spinaczu kolka w pakiety po 4 kola i kleje je.

Teraz przydadza sie te duperelki co odlozylismy je na samym poczatku. Oklejamy kolka bierznikiem, naklejamy graficzny obraz kola i viola, kolo gotowe!

Obrazek


Model jest prawie gotowy! Teraz tylko znajdz w domu cos co moze nadac sie na oske. Od biedy moze to byc nawet odpowiednio przycieta zapalka.

Obrazek

Skoro masz juz kolka zrob teraz cos takiego:
Obrazek

Oklej te szescianiki skrzydelkami o tak

Obrazek

Nastepnie przytwierdz jakims kawalkiem papieru, czy czyms w tym stylu oski do podwozia... Gdy uznasz, ze oski sa dobrze zamocowane, naklej gorna czesc pokladu.

Obrazek

No mniej wiecej tak powinno to wygladac:

Obrazek

Teraz nalezy skleic nadwozie, a gdyklej wyschnie, laczymy nadwozie z podwoziem.

TAAADAA Model gotowy. Nadwozia z podwoziem radze nie kleic, bedzie mozna je pozniej wymienic na inne, albo w przyszlosci dorobic wnetrze.

Powodzenia!

S_S

Post autor: S_S »

To misz-masz czy taki autobus naprawde istnieje? <b>pozatym</b> model bardzo ładny.

Qiuna

Post autor: Qiuna »

Tak misz masz, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystac arkusz 1 z poprzedniego modelu. Nadwozie jest identyczne, zmieniona zostala tylko konstrukcja podwozia.

Jesli ktos ma cos przeciwko takiej fantazji, moze wykonac autentyczny autobus, uwietrzniony w maju 2004 roku

Obrazek

ODPOWIEDZ