[Warsztat] Skrętne wózki i tablice kierunkowe w tramwajach

PAFAWAG

[Warsztat] Skrętne wózki i tablice kierunkowe w tramwajach

Post autor: PAFAWAG »

Sklejając dzisiaj (8.08.07) stopiątkę-solówkę nr 2002 Tramwajów Warszawskich, wpadłem na pomysł, jak zrobić boczne tablice kierunkowe (numer linii i jej "przebieg", w metalowym kasetonie za trzecimi lub drugimi drzwiami) oraz także te z przodu :razz:

1. Nie można nakleić tablicy na kaseton - wyglądałoby to dziwacznie, bo w końcu jest on umieszczony w środku wagonu, a nie na zewnątrz. Tak samo z przodu.

2. Należy wyciąć w kasetonie, w miejscu, gdzie powinna znajdować się tablica, prostokątny otwór, najlepiej nożem do tapet lub modelarskim (trzeba tylko pamiętać, by mieć jakąś podkładkę, by nie pociąć stołu :retard: ).

3. Za tablicę kierunkową może robić kawałek papieru lub kartonu, odpowiednio duży, z miejscami na klej. Najlepiej jest go przykleić od razu, od wewnątrz do pudła tramwaju. Do tego polecam kleje cyjanoakrylowe, np. Super Glue (lepszy i tańszy od Kropelki :D ). Trzeba tylko uważać, by nie nałożyć go zbyt dużo, gdyż w modelu papierowym przesiąknie i będzie brzydko wyglądał. UWAGA: klej ten jest bardzo klejący i trzeba uważać, by się nie przykleić do przyklejanej części :o:

4. Po przyklejeniu można np. cienkim długopisem z czarnym tuszem lub piórem napisać na zewnątrz, na gotowej tablicy numer linii i szlaczkami lub zygzaczkami jej "przebieg", chyba, że ktoś jest tak zręczny i umie pisać tak małymi literami :D . Można też zrobić małe obramowanie.

Efekt prezentuje się bardzo dobrze. Jak zrobię zdjęcia, to spróbuję je tutaj zamieścić.


:strzałka: Ruchome Wózki

Wymyśliłem to po to, aby móc postawić wieloosiowy wagon (generacja 105N, 102N i inne , przegubowe, wieloczłonowe, oprócz generacji N) na makietowym torze, np. na łuku lub rozjeździe.

1. Najlepiej jest przymocować wózki do pudła obrotowo przy pomocy czopa skrętu. Najlepszym na niego materiałem będzie wykałaczka lub zwinięty w niechudą rurkę kawałek papieru lub kartonu.
Po pierwsze, trzeba znaleźć środek górnej części wózka, np. rysując przekątne - środek będzie oczywiście tam, gdzie się one przetną. Potem należy w tym miejscu wywiercić końcem nożyczek lub nożykiem nieduży otworek, ok. 2-3 mm średnicy.

2. Od wykałaczki należy odciąć kawałek o długości max. 10 mm, pamiętając, by wcześniej odciąć spiczastą część wykałaczki, która raczej nie będzie nam potrzebna.
Uzyskany kawałek, czyli czop skrętu, należy wkręcić PIONOWO w wywierconą wcześniej dziurkę w wózku, tak, aby w znacznej długości wystawał ponad wózek (ok. 2 mm powinny być pod wózkiem . Jeśli mocno się trzyma, można go od zaraz zalać od spodu (w ostateczności może być trochę od zewnątrz) klejem cyjanoakrylowym i zostawić do wyschnięcia. Trzeba cały czas uważać, by czop stał prosto.
Natomiast gdy czop chodzi luźno w wywierconej dziurce, można go wkręcić od dołu w kawałek tekturki lub zlepionych ze sobą kilku warstw papieru, by miał się w czym zaklinować i na czym się oprzeć, po czym tą tekturkę lub sklejkę przykleić od spodu do wózka i odstawić na chwilę do wyschnięcia.

3. Aby wprawić te wózki w wagon, należy wywiercić w miejscach, gdzie będą mocowane, otwory ok. 3 mm, tak, by wszedł w nie czop skrętu. Oczywiście te otwory muszą być w takiej samej odległości od boków tramwaju i w odpowiedniej długości od przodu (i tyłu).
Już nawet w kilka minut po sklejeniu wózki można zamontować pod wagonem.

Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę: podnosząc wagon trzeba uważać, by wózki się nie odczepiły.

Jak zrobię zdjęcia, to oczywiście spróbuję je tu zamieścić.

Mam nadzieję, że moje rozwiązania konstrukcyjne się spodobają ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Brzmi ciekawie. Jak tylko Będziesz miał taką możliwość to Zrób, a potem Prześlij fotki ;)

Kolejka

Post autor: Kolejka »

Ja ruchome wózki w modelach kartonowych robię od dosyć dawna. Zazwyczaj stosuję kawałki wykałaczek, choć raz użyłem do tego metalowej rurki. Trzeba dodać, że te modele miały mieć wózki przyklejone. Efekt moich prac można zobaczyć tutaj.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Piękne modele Kolejko :)

No, ale chyba ta Tatra ma przyklejone wózki ;)
http://transportwtychach.cba.pl/img_0303.jpg

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Na wakacjach opracowałem jeszcze jedną metodę.

:strzałka: W przypadku braku wykałaczek można zrobić odpowiednie nacięcia na wózku, tworząc jakby odchylające się od zewnątrz do środka skrzydełka. Skrzydełka te potem trzeba podnieść, skleić ze sobą pionowo i mamy gotowy czop skrętu :biggrin: .

To rozwiązanie ma jeszcze jedną, ważna zaletę: czubek tego papierowego lub kartonowego czopa skrętu można lekko zagiąć, blokując tym samym wypadanie wózka podczas podnoszenia wagonu xD .

:strzałka: :strzałka: Adnotacja do Tablic Kierunkowych:

Przed przyklejeniem kawałka papieru lub kartonu od wewnątrz do pudła wagonu, można wpierw przykleić w to miejsce kawałek przezroczystej folii. Będzie efekt, jakby tablica kierunkowa była za szybą :) .
Nieźle by to wyglądało na tablicy kierunkowej z przodu wagonu :razz:.

igor

Post autor: igor »

Ja ostatnio wpadłem na pomysł o zamykanyh i otwieranych drzwiah i oknach. :rotfl:

pmaster

Post autor: pmaster »

igor pisze:Ja ostatnio wpadłem na pomysł o zamykanyh i otwieranych drzwiah i oknach.
A ja na pomysł, by nauczyć się pisowni „ch” w różnych odmianach. Może by go tak zrealizować?

igor

Post autor: igor »

Jeśli hodzi o drzwi to mósisz przykleić wnętrze 105 ,wytnij wszystkie drzwi a na podklejonym wnętrzó zrób nacięcie wzdłuż bocznyh lini drzwi ,a na środku mniejsze nacięcie ,drzwi zrób tak :strzałka: http://img108.imageshack.us/my.php?image=oknazl7.png ,był tam też rys okna ,okno oywiera zię w jedną strone wytnij lewe lub prawe zrób nacięcie duże od okna a małe od uszczelki tak jak na rysunku :strzałka: http://img478.imageshack.us/my.php?imag ... 324jv9.png .

Kolejka

Post autor: Kolejka »

Ta moja Tatra rzeczywiście ma przyklejone wózki, ale to dla tego, że moim zdaniem nie opłacało mu się robić skrętnych. Może jak będę jeszcze w Ostravie to kupię jeszcze jeden (przy okazji też pozostałe modele kartonowe) i w nim zrobię skrętne.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

:strzałka: A oto obiecane zdjęcia :D (moje pierwsze na forum! :rotfl:):

Jest to 105NaDK 212 MPK Poznań, model na bazie rys. J-31, produkcji Lejosa.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

A to jest 105N2k 2012 produkcji J-31 specjalnie dla Grześka - posiada tablice kierunkowe, skrętne wózki i otwieralne odskokowo-przesuwne drzwi.

Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hmmm. Pafawag z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że coś Ci się pomyliło na tym ostatnim zdjęciu. ;)

Tzn. boczna tablica informacyjna w 105N2k - tak jak we wszystkich 105-kach - jest po prawej stronie pudła. W związku z tym jeśli już, to Mogłeś w taki sposób, pomalować na niej numer ale po prawej stronie modelu. Natomiast nie po lewej. Czyli tak jak Zrobiłeś ;)

Jaka jest sytuacja po lewej stronie modelu ?

Ano, ponieważ starałem się wiernie odtworzyć wnętrze wagonu i widok przez szyby, to obie strony muszą nawzajem sobie odpowiadać.

Jeśli Staniesz na przystanku po lewej stronie 105N2k i zajrzysz do środka, to zobaczysz cień tablicy.

Jednakże o ile może nawet byłbyś w stanie odczytać, przez okno, co jest napisane na dykcie. To powinno to być przyciemnione (wszak, w dzień, w wagonie jest lekko ciemno).

A po za tym - skoro Mieszkasz w W-wie, to - doskonale Wiesz, że od środka każda dykta nie ma napisów, tylko oś z wyszczególnionymi przystankami, przesiadkami, etc. ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:Tzn. boczna tablica informacyjna w 105N2k - tak jak we wszystkich 105-kach - jest po prawej stronie pudła. W związku z tym jeśli już, to Mogłeś w taki sposób, pomalować na niej numer ale po prawej stronie modelu. Natomiast nie po lewej. Czyli tak jak Zrobiłeś
Chciałem stworzyć efekt taki, aby widać było z drugiej strony wagonu tablicę wewnątrz wagonu ;)
J-31 pisze: że od środka każda dykta nie ma napisów, tylko oś z wyszczególnionymi przystankami, przesiadkami, etc.
Faktycznie, racja :]

dariuszz94

Post autor: dariuszz94 »

PAFAWAG, czy masz może zapisane na komputerze modele 105Na2K???

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

dariuszz94 pisze:PAFAWAG, czy masz może zapisane na komputerze modele 105Na2K???
Owszem, mam - 2012 i 2061, oba z TW, autorstwa J-31 :)
PS. Te tramwaje są określane jako 105N2k, nie 105Na2k ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli chodzi o #2061 - to zapraszam na moją stronę ;)
:strzałka: http://www.transport131.webpark.pl/projj_2004.html

ODPOWIEDZ