[Warsztat] Drzwi odskokowo-przesuwne w modelach tramwajów

PAFAWAG

[Warsztat] Drzwi odskokowo-przesuwne w modelach tramwajów

Post autor: PAFAWAG »

Cześć! Inspirując się postem Kolegi igora w temacie o skrętnych wózkach i tablicach kierunkowych, postanowiłem pójść na całość i zrobić drzwi odskokowo-przesuwne. Jako "królika doświadczalnego" wybrałem sobie model Kol. J-31 105N2k 2012.

1. Najpierw należy wyciąć całe pudło tramwaju, na razie nic nie sklejać! Najlepiej zacząć od środkowych drzwi, bo pudło jest tam najsztywniejsze. Należy je całkowicie wyciąć i rozciąć na dwa skrzydła.

2. Drzwi trzeba wzmocnić; w tym celu można nakleić na nie kawałek papieru (adnotacja: wszystkie klejenia tutaj najlepiej wykonywać klejem cyjanoakrylowym!), ale tak, aby trochę wystawał nad i pod skrzydłem drzwi. Zapobiegnie to samoczynnemu się ich otwieraniu.

3. Ramieniem odsuwającym i przesuwającym drzwi będzie odpowiednio zgięty paseczek cienkiego kartonu. Jeden z jego końców trzeba zagiąć, gdzieś tak 3-4 mm od końca, i przykleić w połowie krawędzi skrzydła drzwi, tej krawędzi, która będzie się stykać także z drugim skrzydłem. Paseczek kartonu należy teraz zgiąć w połowie jego długości, tak, by dotykał skrzydła drzwi. Teraz jego końcówkę trzeba zagiąć w taki sposób, jak to było na początku paseczka, i przykleić do krawędzi pudła wagonu, tuż za drzwiami.

4. Na koniec najlepiej jest wyciąć w arkusikach podwozia otwory technologiczne, by móc łatwo otwierać i zamykać drzwi.

Takie drzwi można także zrobić w modelu autobusu z odskokowo-przesuwnymi drzwiami. Jak taki zrobię, to na pewno zamieszczę tu fotki.

Trochę dużo tu tego gięcia i zginania, ale nie da się tego chyba inaczej opisać.

Model z takimi drzwiami prezentuje się całkiem nieźle. Trzeba tylko pilnować, by były one prosto, równo ułożone w otworach drzwiowych, kiedy są zamknięte ;).

Mam nadzieję, że mój pomysł się spodoba :D

:strzałka: A oto i zdjęcia:
Stopiątka full wypas! Skrętne wózki, tablice kierunkowe, otwierane odskokowo-przesuwne drzwi. Czegóż chcieć więcej? :razz:

Obrazek

To jest otwór technologiczny w arkusiku podwozia:

Obrazek

Zapraszamy do środka :) ;) :
Obrazek

Jak widać, nawet nie zrobienie przedziału pasażerskiego wagonu nie psuje zbytnio jego wyglądu podczas otwarcia drzwi.

[ Dodano: 2007-08-22, 15:34 ]
Jeszcze tylko jedna uwaga:

Na stopiątce na zdjęciu powyżej niechcący zamieniły mi się miejscami skrzydła drzwi :roll: . No cóż, to dopiero pierwszy model :smile2: .
Niedługo powinienem przysłać więcej zdjęć.
Ostatnio zmieniony 2007-09-09, 16:13 przez PAFAWAG, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Drzwi Odskokowo-Przesuwne w modelach tramwajów

Post autor: Przemek »

PAFAWAG pisze:Takie drzwi można także zrobić w modelu autobusu z odskokowo-przesuwnymi drzwiami. Jak taki zrobię, to na pewno zamieszczę tu fotki.
A ja pokazuję efekt na przykładzie zmodernizowanego modelu Autosan`a H10-11.01 #9901 z mojej kolekcji:
Obrazek

Posiada on otwierane, odskokowo-odchylne drzwi w układzie 1-0-1.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Pafawag. Pomysł z otwieranymi drzwiami jest niezły, Ale...

1. Jeśli dobrze Przyjrzysz się moim modelom, to wnętrze pojazdu jest sztucznie pokazywany - czyli zadrukowane. Zatem po otwarciu drzwi dochodzi do dziwnej sytuacji. Drzwi są otwarte, a po drugiej stronie drzwi nadal widać.

2. Po drugie nie ma wnętrza wagonu. Zatem otwarcie drzwi odsłania nam puste pudło.

Reasumując. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wycięcie otworów okiennych i zrobienie wnętrza wagonu. Wtedy otwierane drzwi mają sens ;)

NL283

Post autor: NL283 »

Albo narysować je sobie i podkleić za drzwi.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

NL283 pisze:Albo narysować je sobie i podkleić za drzwi.
Można, ale to będzie kijowo wyglądało :]

igor

Post autor: igor »

Ja mśle że można by było narysować w kompie i podklejić , <b>napewno</b> lepiej by wyglądało niż narysowane . :lol:

NL283

Post autor: NL283 »

No o to mi właśnie chodzilo.
PS."Podkleić" a nie "podklejić".

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

J-31 pisze:Pafawag. Pomysł z otwieranymi drzwiami jest niezły, Ale...

1. Jeśli dobrze Przyjrzysz się moim modelom, to wnętrze pojazdu jest sztucznie pokazywany - czyli zadrukowane. Zatem po otwarciu drzwi dochodzi do dziwnej sytuacji. Drzwi są otwarte, a po drugiej stronie drzwi nadal widać.

2. Po drugie nie ma wnętrza wagonu. Zatem otwarcie drzwi odsłania nam puste pudło.

Reasumując. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wycięcie otworów okiennych i zrobienie wnętrza wagonu. Wtedy otwierane drzwi mają sens
Kiedy drzwi są otwarte, lepiej jest oglądać model tylko z jednaj strony :], albo nie zaglądać do środka ;)
Jeśli nie ma jak zrobić wnętrza, można otwór drzwiowy od wewnątrz zakleić czymś czarnym, jakby w wagonie było ciemno, tylko, że zwykle w wagonach tak nie jest :confused: :]

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

PAFAWAG pisze: Jeśli nie ma jak zrobić wnętrza, można otwór drzwiowy od wewnątrz zakleić czymś czarnym, jakby w wagonie było ciemno, tylko, że zwykle w wagonach tak nie jest :confused: :]
Lub po prostu zrobić rysunek wejścia i wkleić zamiast tego czegoś czarnego.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Możliwe jest też i takie wyjście. Dodać "podłogę" do 105-tki (takie coś, co zastosowałem w modelu Protramu 204WrAs). Ona ma skrzydełka, które przykleja się do boków od środka.

A zatem na jednym ze skrzydełek odtworzyć rysunek wnętrza. I tylko trzeba dokładnie to przykleić, żeby nie rozminąć się z otworem ;)

ODPOWIEDZ