[Warsztat] Materiały pomocnicze w wykonywaniu modeli

Kamil

Post autor: Kamil »

Jest też taki cyjanoakrylowy w takiej małej buteleczce. Śmierdzi i szczypie w oczy jak chole..a, ale za to papier łapie w 5 sek. a wysycha w 1 min ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Kamil pisze:Jest też taki cyjanoakrylowy w takiej małej buteleczce. Śmierdzi i szczypie w oczy jak chole..a, ale za to papier łapie w 5 sek. a wysycha w 1 min
Cyjanoakrylanów nie należy wąchać, a jak się klei, to lepiej nie trzymać głowy równo nad porcją kleju, bo faktycznie szczypie ;)
No i duuża większość cyjanoakrylanó jest w małej buteleczce (2 ml), a że łapią szybko, to ich główna zaleta ;)
@PAFAWAG - mam pytanie:
Jak wygląda u Ciebie klejenie np. wałków które trzeba ciasno zwinąć. Chyba nie robisz tego w palcach użuwając właśnie cyjanoakrylowych klejów.
I tu Cię zaskoczę, bo tak robię :D
Przy sklejaniu wałków (np. czopów skrętu, osi zestawów kołowych, poprzeczek pantografów, zderzaków, cylindrów itp.) muszę uważać, aby nie kapnąć sobie cyjanoakrylanem na palec, bo się mogę do sklejanej części przykleić, no i jak najszybciej muszę iść do łazienki, żeby usunąć sobie ze skóry pumeksem zaschnięty klej (bo to utrudnia trzymanie części i ruchy palcem); ile razy już to musiałem robić :D ;) .
Po zwinięciu wałeczka tak, aby miał odpowiednią średnicę, odwijam jego koniec, aplikuję troszkę kleju, a potem sklejam tak, aby jak najmniej go stamtąd wypłynęło. :)

Radar_scie

Post autor: Radar_scie »

A teraz, to ja was zaskoczę: kleję winylowymi, typu Minutex, mają takie same właściwości jak Butapren, ale za to są bezbarwne. Łapią papier w kilka sekund, a schną około minuty, tylko proces nakładania jest inny, ponieważ nakładam małą warstwę kleju na obie klejone krawędzie i łapię je ze sobą: duże elementy ręcznie, a małe pęsetą (lub dwoma), wałki wykonuję również w palcach jak PAFAWAG, zwijam ręcznie i ostatnią zakładkę papieru łapię klejem.

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Skoro został wydzielony taki temat to mam pytanie. Czym lub jaką metodą wycinacie części o wymiarach 1x1 mm lub o średnicy 1mm :?: Mnie zawsze wycinanie tych drobnych elementów przyprawia o ból głowy. Może macie jakieś ciekawe patenty jak tą drobnice wycinać

204wras

Post autor: 204wras »

Do średnicy trochę większej polecam zestawy kaletnicze.

ironscull

Post autor: ironscull »

Do małych elementów można wykorzystać metodę tzw. dzięciolenia. Sam probowalem troche ale z małymi efektami(trzeba poćwiczyć). A cała metoda opisana jest tu:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... sc&start=0

Radar_scie

Post autor: Radar_scie »

Ja zawsze wycinam małe elementy właśnie tą metodą, nie wiedziałem, że tak się on nazywa.

S_S

Post autor: S_S »

Jeśli coś jest formatu minimalnego koła lub dziurka (etc.) można też wycinac to igłą. Igłe taką należy przygotowac w taki sposób, aby spiłowac jej końcówkę na przykład na jakiejś szlifierce. Taką igłą można bez problemu wycinac wszelkie minimalne dziurki i koła.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Ja po prostu biorę pęsetę, i, po wycięciu z grubsza danego elementu, trzymam go nią i delikatnie odcinam nadmiar arkusza. Czasami też, zamiast pęsety, używam palców ;)

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Postanowiłem spróbować swoich sił w dzięcioleniu. Zobaczymy jak mi to wyjdzie. Przy okazji znalazłem link do ciekawej strony: http://www.incompetech.com/graphpaper/ na której możemy znaleźć prawie pół setki generatorów pdf-ów z najróżniejszymi wzornikami - chcesz papier milimetrowy lub może 3,5 milimetrowy albo planszę z hexami (świetne do zrobienia wzornika na śruby) na stronie można znaleźć wszystko. Jak dla mnie rewelacja.

ODPOWIEDZ