[Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Wreszcie zająłem się wnętrzem Citaro. Trochę już zdołałem zrobić - treść na wyświetlaczu bocznym już jest zmieniona ;) a ponadto fotele zostały pomalowane i doposażone w tapicerkę o odpowiednim wzorze. Kabina kierowcy została już ustylizowana na pierwowzór. Walczę też z jej oszkleniem, na razie bezskutecznie. Pozostały jeszcze drobiazgi do zrobienia.
Obrazek
Więcej zdjęć: http://zntkm.blogspot.com/2014/08/citaro-g-2.html

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Wykonane zostały kolejne prace, niestety nie wszystkie przeszły pomyślnie.
Obrazek
#6096 i #9010 po polakierowaniu lakierem bezbarwnym. #9010 dodatkowo został pomalowany Pactrą. Widoczne okna upaćkane cyjano-akrylem.

Potraktowane lakierem bezbarwnym zostały: M11 #6096, nadwozie Soliny #287, 120MM/1 #9010 i nowe nadwozie Vero #502. Dwa ostatnie zostały też dodatkowo pokryte Pactrą w odpowiednich kolorach. W #9010 postanowiłem poprawić poręcze, tym razem stosując klej cyjano-akrylowy, zamiast wikolu. I już ten eksperyment przeszedłby pomyślnie, gdyby nie to, że szyby po jednej stronie nadwozia upaćkały się tymże klejem. Dlatego też stwierdziłem (okazało się, że błędnie), że dam radę wykonać nowy panel okienny i wkleić go w miejsce upaćkanych. Niestety nie udało się ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wymienione i źle wpasowane okna w #9010. One też się upaćkały cyjano-akrylem... Stan przed wymianą - patrz #1 zdjęcie
Obrazek
#502 - tu karoseria została zrobiona jak należy. A więc względem poprzedniej została zaprojektowana jako dwuczęściowa (a nie jak w poprzedniej - z przodem sklejanym jak pudełko) - dach z tylną ścianą + boczne panele z zaokrąglonym przodem. Z arkusza wyciąłem elementy karoserii i pokryłem trzema warstwami lakieru bezbarwnego, następnie skleiłem wspomnianym wyżej klejem, wstawiłem szyby i pomalowałem żółtą pactrą. O zamalowane szczegóły takie jak naklejki się nie martwię, bowiem w przyszłości naniosę je na arkusz do pliku i zaniosę do drukarni, żeby wykonali mi z niego naklejki. Wówczas dorobione zostaną także naklejki na #9010, #502, oraz na przegubowe Citaro. Wnętrze zostanie przerobione, bowiem siedzenia były pierwotnie za duże i w złym kształcie. Przy projektowaniu nowego kształtu nadwozia w arkuszu poprawiłem kolory niektórych elementów na podstawie zdjęć i obserwacji oryginału.

W przypadku Soliny niestety lakier rozmył się z czarnymi elementami nadwozia i powstały nieładne zacieki. Trzeba będzie chyba zrobić ją jeszcze raz - tym razem w taki sposób jak Vero.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

PR110 został nieco postarzony ;) Użyłem do tego zwykłych mazaków i własnych rąk. Cały czas możliwy jest powrót do sterylnego wyglądu, ale jako złomek mi się bardziej podoba. Prędzej pojawi się drugi egzemplarz niż wróci do pierwotnego wyglądu ;)
Obrazek
Obrazek

Na warsztacie pojawiły się dwa nowe Ikarusy w celu waloryzacji. Niestety przy rozmontowywaniu jednego z nich uszkodziłem tylny zderzak, oraz przednią szybę, którą musiałem na nowo dorobić. Okazuje się bowiem, że ktoś w Chinach nie pomyślał i przymocował zderzaki na niewyschnięty lakier, przez co na obu Ikarusach powstał odprysk na tylnym narożniku.
Obrazek
Obrazek
Jeden z Ikarusów powoli staje się #435 ze "Zmienników", a ten drugi na razie będzie nieco brzydszy od swego "brata". Planuję go przerobić na DLA, ale nie wiem, czy nie porywam się z motyką na słońce.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: J-31 »

Kędzior zarzuć większą ilością fotek tego Ikarusa z białymi felgami. Mam wrażenie, że on chyba znacznie lepiej wygląda niż w oryginalnej wersji ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Eksperymenty na "brzydszym" Ikarusie trwają.
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: J-31 »

O raju, a coś Ty mu zrobił ? Zamalowałeś go czy Zdrapałeś mu tą czerwień ? :cool:

W sumie to tak nawet chyba lepiej wygląda :mruga:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Żadne zdrapywanie! Rozcieńczalnik lakierniczy i wacik.

Ogryzek

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Ogryzek »

Kędzior pisze:Żadne zdrapywanie! Rozcieńczalnik lakierniczy i wacik.

Nie prościej zamoczyć na 12h w krecie w żelu? :retard: Farba sama ucieka :rotfl:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Ogryzek pisze:Nie prościej zamoczyć na 12h w krecie w żelu? :retard: Farba sama ucieka :rotfl:
Zależało mi na zmianie tylko jednego koloru, więc prościej było tak ;)

Coś czuję, że czeka mnie dużo pracy nad doprowadzeniem go do zadowalającego mnie poziomu...
Obrazek

Tak, miało być przerobienie na DLA, ale do takiej zmiany potrzebowałbym jeszcze dwóch Ikarusów a na razie muszę czekać do wypłaty ;) Więc tymczasowo będzie taki.

Ogryzek

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Ogryzek »

Masz busa malowanego wzdłuż wiec w czym problem zamoczyć gorą albo dołem- zejdzie do linii żelu :) No ale kto co lubi. Żeby za dużo nie bawić się pilnikami to zakupiłem dremel- fajna sprawa i polecam. Nie znam już co to godziny piłowania :D Jedynie przy papierku zostałem ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Nie mam zamiaru nakładać jeszcze raz farby na wewnętrzną część karoserii i tracić białego podkładu na zewnątrz przez taką kąpiel ;)


Tymczasem w ZNTKM, 120MM/1 9010 dostał nową karoserię.
Trwają też prace nad Soliną 287, którego to projekt stanął po polakierowaniu karoserii. Tamtą wyrzuciłem a postanowiłem go zrobić od nowa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nikki

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Nikki »

Porównując Twoje pierwsze modele z tymi teraz - widać postęp, są coraz lepsze :) Zastanawiam się tylko jak by wyglądały jakby je machnąć farbą? Wiadomo - pewnie byłoby mniej szczegółów, ale pokusiłabym o złożenie takiego... Masz jakieś plany do tego, czy części wnętrza składasz "na oko"?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Wszystkie widoczne na zdjęciu modele, prócz 6096, zaprojektował kol. Adrys. Ja je tylko ulepszyłem ;)

Co do malowania farbą - robiłem tak do tej pory z kilkoma modelami papierowymi i nie jestem do tego przekonany. Aktualnie tylko 6096 jest po tryśnięciu jedną warstwą bezbarwnego lakieru. Nie będzie jednak dodatkowo malowany pactrą, tak jak miało to miejsce w 502, bowiem efekty nie były na tyle zadowalające. A jak efekt nie jest zadowalający, to wszystko zaczyna się od nowa.

Ale 287 i 9010 napawa mnie optymizmem, że może w końcu przerwę pasmo niepowodzeń i zrealizuję pomyślnie zaczęte wcześniej projekty takie jak Ikarus 280 (dwie próby - jedna w 2009r., druga nieco później i obie choć były ukończone, jednak zostały uznane za niezadowalające; pozostało podwozie), czy Jelcz M121M (karoseria gotowa ale projekt przerwany przez złe proporcje wysokości do długości nadwozia, czego nie było widać przed wydrukiem).

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

No i Nikki wykrakała - postanowiłem pokryć farbą 9010, lecz tym razem bardziej dokładnie, niż poprzednio.
Na razie pomalowałem 50% ścian.
Obrazek
Jak widać, dopasowałem lakier do ex Szymkowiakowego Mercedesa.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: J-31 »

W sumie nawet ładnie Ci to wyszło :)

ODPOWIEDZ