[Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Ogryzek pisze:Nie zgodzę się z ta częścią wypowiedzi. Sam używam wąskiego nożyka do tapet. Wszystko zależy jaka mamy wprawę do operowania takim narzędziem.
Standardowe noże do tapet są dla mnie nieporęczne. Nie dają mi tego wyczucia, jak żyletka a jak jeszcze są przytępiałe, to w ogóle się nie nadają do wycinania drobnych otworów.

Tymczasem na warsztacie pojawiły się arkusze - Vero i Solina. Będą one sklejane w tym samym czasie.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 394
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Auper »

A nie rozsądniej byłoby zainwestować w skalpel...?

Ogryzek

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Ogryzek »

Skalpel swoje kosztuje. A skoro ktoś nie chce inwestować to wąski nożyk do tapet zda egzamin. Jak już pisałem- sam takiego używam (prócz skalpela oczywiście). Jutro zrobię foto tego nożyka by było wiadomo o czym mowie.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

zVariować można w ZNTKM ;) Ledwo jeden - O814D jeszcze nie został zmontowany a już w kolejce czekają dwa kolejne podwozia O818D ;)
Pierwsze z nich będzie Jelczem Vero z DLA, następne - Autosanem Soliną z Sevibusa a ostatnie - też Soliną, ale z ZMKS Jasło. Bazę modeli zaprojektował Adrys, ja je tylko przemalowałem, chociaż Solinę jeszcze poprawiam. Choć w przypadku Vero, poszedłem o krok dalej, bo niektóre rzuty są fototeksturą.
Obrazek
Tutaj już gotowe nadwozie. Niestety szyba będzie do wyczyszczenia, gdyż wklejałem ją osobno jako jeden element zachodzący na boki, przez co nie było zbyt łatwo ją dopasować. Ponadto poszycie nadwozia i tak już zostało wymienione, bo w pierwszej wersji tusz z markeru do maskowania białych śladów po wycinaniu, przebił się na drugą stronę. Podobnie pas nadokienny po stronie kierowcy będzie jeszcze raz wydrukowany, z tego samego powodu :/

PS. Wnikliwi obserwatorzy zauważą też, ile wikolu już zdołałem wykorzystać od czasu jego zakupu ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: J-31 »

Z Soliną będzie Ci bardzo ciężko, bo na ma "maskę" z przodu. Maska jako taka jest wysunięta. Ciężko to będzie ładnie skleić ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Prace wciąż trwają. Nie jest za łatwo, gdyż Adrys nie opisał jak i co należy gdzie wklejać. Wszystkiego trzeba samemu dochodzić. Są też pewne błędy do skorygowania, jednakże nie ma tragedii.
Skleiłem podwozie i jedną stronę siedzeń.
Obrazek
Wiem, że fotele w 502 są nieco inne kształtem, ale tapicerka jest raczej zgodna z oryginałem :)

Zdjęcie na szybko z tabletu, post ten także, gdyż jest późno a nie chce mi się specjalnie do tego odpalać cyfrówki i komputera.

Adrys1005

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Adrys1005 »

Jakby co to na moim blogu są zdjęcia z budowy. Możesz tam zajrzeć jak będziesz miał problem z jakimiś częściami :)
To samo tyczy się Soliny.
Nie przewidywałem, że ktoś poza mną będzie chciał robić te modele :) Nie mniej ponumerowałem części a to jak mniemam powinno znacznie ułatwić pracę :]

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Adrys1005 pisze:Nie przewidywałem, że ktoś poza mną będzie chciał robić te modele :) Nie mniej ponumerowałem części a to jak mniemam powinno znacznie ułatwić pracę :]
Takich modeli praktycznie nie sposób znaleźć a jeśli są, to tylko w wersji uproszczonej bez wnętrza, często dość kiepskiej jakości. Tymczasem po małych modyfikacjach twoich modeli można zrobić z nich naprawdę ciekawe.

Jelcz M081MB jest już praktycznie gotowy, choć karoseria jeszcze nie jest wklejona na stałe i nie ma zamontowanych lusterek, (nie mam jeszcze do tego wprawy) podobnie jak w pozostałych dwóch Jelczach. Zdjęcia pojawią się wkrótce na stronie ZNTKM (link w sygnaturce), oraz w temacie sklejonych modeli. Myślę, że model wyszedł mi całkiem nieźle.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

J-31 pisze:Z Soliną będzie Ci bardzo ciężko, bo na ma "maskę" z przodu. Maska jako taka jest wysunięta. Ciężko to będzie ładnie skleić ;)
Ciężko to było dopasować szybę przednią w Vero ;) Z pasem przednim w Solinie jest stosunkowo łatwo - wszystko zależy od używanego kleju.

Solina w budowie. Nie pomyślałem jednak, żeby za wczasu zrobić przymiarek nadwozia do głównego podwozia (przed doklejeniem do niego podłogi) - okazało się, że podwozie wyszło mi za szerokie w stosunku do karoserii i model po sklejeniu wyglądałby komicznie. I też tak podwozie z wklejoną podłogą musiało zostać przycięte po bokach.
Obrazek

Tu mam pytanie do autora projektu modeli vario-podobnych, Adrysa: co za część się kryje pod numerem 4 (widoczna przy żyletce) i gdzie ma być ona wklejona?

Adrys1005

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Adrys1005 »

Jest to "wnętrze" stopnia w tylnej części podwozia.
pozwoliłem sobie zaznaczyczyć to na twoim zdjęciu:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 339
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Kolejorz »

Jakiego bloku korzystasz, technicznego czy rysunkowego, że takie małe zgnioty "rozlazłe" się porobiły? :o:

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Kolejorz pisze:Jakiego bloku korzystasz, technicznego czy rysunkowego, że takie małe zgnioty "rozlazłe" się porobiły? :o:
Kurka siwa, dopiero co napisałem, że po sklejeniu musiałem przyciąć podwozie, bo tak skleiłem nadwozie, że się na nim nie mieściło. A tu taki Kolejorz nie przeczyta, tylko w następnym poście pyta o to samo.

Oba podwozia - w Vero i w Solinie są oparte na tekturze przyciętej do wielkości paska podłogi z arkusza. Podwyższenie podłogi opiera się na poprzecznych kawałkach tektury, co dodatkowo ją usztywnia. Najlepiej to obrazuje poniższy schemat narysowany na szybko:
Obrazek
Czarny obrys to główne podwozie tekturowe, zaś czerwone fragmenty to paski tektury przycięte do wysokości wklejanej podłogi a wklejone do podwozia.

Teraz już wiesz, czemu więc podwozie Soliny wydaje się "rozlazłe" w dolnej krawędzi. Nie będzie to miało znaczenia, bo i tak zostanie zakryte przez karoserię.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Dzierżawiony Szymkowiakowy Mercedes trafił do ZNTKM, gdzie na razie otrzymał nową linię ostatniego okna, agregat klimatyzacji, zaprogramowane na nowo 2/3 wyświetlaczy (z bocznym mam problem się do niego dostać, nie chcę zniszczyć oszklenia. Przedni jest do wyprostowania, ale to zrobię gdy zacznę wnętrze poprawiać). Model otrzymał też nowy numer - 8317.
Na razie to tyle, pozostało zająć się fotelami, biletomatem, kabiną kierowcy, monitorem LCD, przednimi LED-ami i drobnymi szczegółami. Jest problem z przegubem i podłogą w członie B, będzie trzeba się tym zająć.
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: J-31 »

Jakie Masz problemy z przegubem i podłogą ? ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: [Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Post autor: Przemek »

Podłoga w tylnym członie nie leży tak stabilnie jak w przednim a oś ucieka do nadkola. Przegub natomiast jest zarwany i jedynie 2 bolce go na miejscu trzymają.

ODPOWIEDZ