[Relacja] ZNTKM w Domaszczynie Małym

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

[ Dodano: 19 Kwi 2009 22:36 ]
Po dłuższym okresie w końcu zdecydowałem się na zrobienie następnego modelu, tym razem przegubowego. Mam nadzieję, że efekt końcowy będzie znacznie lepszy niż w przypadku poprzedniego modelu Jelcza 120MM/1 (którego już nie ma).

Obrazek
Nie wiem, czy będe robić ruchomy przegub - tym się zajmę jak skończę obie sekcje.

Aha, odcień czerwonego osiągnięty dzięki nałożeniu czerwonej farby (nr 205) na powierzchnię pokolorowaną bordowo-brązową kredką. I jeszcze skala: 1:87 (chociaż bliżej do 1:86)

[ Dodano: 25 Kwi 2009 01:40 ]
Stan prac na dzień dzisiejszy o północy:
Karoseria wydrukowana była od nowa na nieco żółtym papierze. Pod niego podłożyłem karton i wyciąłem dziury pod okna.
Obrazek
Jedna strona (od strony stanowiska kierowcy) w pierwszym członie ma już "szyby" z pociętej przezroczystej obwoluty formatu A4 o stosunkowo dużej przezroczystości.
Do zrobienia jeszcze wiele.

[ Dodano: 26 Kwi 2009 02:39 ]
I stan prac z soboty, godziny 23:59:
Obrazek
Już pierwsze listwy i okna się pojawiły. Po numerze już nie powinno być wątpliwości, jaki wóz ma przedstawiać model -> http://phototrans.eu/15,425,2.html - będzie to #5318 z MPK Wrocław.

Model podłożony został od wewnętrznej strony kartonem i tymczasowo przypięty spinaczami biurowymi.

Uriel

Post autor: Uriel »

Odradzam używanie spinaczy biurowych... po ich odpięciu pozostaną ślady w postaci rowków w kartonie. Najlepiej wsadź sklejone elementy do jakiejś grubej encyklopedii (gdzieś w kartki pod koniec i połóż tak aby ciężar książki/lub książek/ dociskał sklejane elementy).



... ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Uriel pisze:Najlepiej wsadź sklejone elementy do jakiejś grubej encyklopedii (gdzieś w kartki pod koniec i połóż tak aby ciężar książki/lub książek/ dociskał sklejane elementy).
Zrobiłem tym razem trochę inaczej: Klejone elementy położyłem na książce i zakryłem je tej samej wielkości książką a na nie położyłem pudło pełne jakiś rupieci ważące ok. 7kg i pozostawiłem na 8 minut. (elementy kleję szybkoschnącym klejem do drewna, łatwousuwalnym przed wyschnięciem)

No i na dzisiaj koniec. Efekty prac:
Obrazek
Obrazek
Dach będzie poprawiony jakby co. Największy problem, myślę, będzie chyba z przodem i przegubem.


[ Dodano: 30 Kwi 2009 0:03 ]
Stan prac z dnia wczorajszego:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Całkiem nieźle Kędzior. To, że nikt tu nie pisze, nie oznacza, że nikt się nie interesuje. :)

A propo. A koła z czego wykonujesz ? ;)

lublin 42

Post autor: lublin 42 »

Przeniesione zapewne z Mercedesa O405GN2 - zabawki.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

J-31 pisze:A propo. A koła z czego wykonujesz ? ;)
lublin 42 pisze:Przeniesione zapewne z Mercedesa O405GN2 - zabawki.
Nie, nie ;) Zwykły karton sklejony warstwami ze sobą, z przyklejonym kapslem z rysunku Ikarusa 280.70E.
W tej chwili podwozie stoi już na dwóch kółkach. Koło północy będą kolejne foty z prac.

Dodano: 01 Maj 2009 12:52
Trochę spóźnione, ale jest - tym razem dwa rzuty w jednym.
Obrazek
Numer taborowy jest w środku trochę za duży i trochę za bardzo w prawo przyklejony w stosunku do oryginału, ale no cóż - nie mam tak wprawnej ręki, żeby z żółtego papieru i czarnego pisaka zrobić dokładny co do setnych części milimetra, numer taborowy... szczególnie w skali 1:87.

Foteli już trochę jest, ale z nimi; a raczej z ich podpórkami było trochę kłopotów.
Następne foty wkrótce.

irisbus

Post autor: irisbus »

Kędzior, ten Ikarus będzie miał ruchomy przegub?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

irisbus pisze:Kędzior, ten Ikarus będzie miał ruchomy przegub?
W planach mam zbudowanie ruchomego przegubu, ale jeszcze nie wiem do końca, który sposób jego budowy użyję.
Zastanawiam się bardzo poważnie nad użyciem takiego jak tutaj: topics55/ikarus-280-mza-warszawa-vt3671.htm

[ Dodano: 01 Maj 2009 20:01 ]
Uriel pisze:No proszę ;) Przesz do przodu jak rakieta ;)
A tam, pamiętaj, że do zrobienia jest jeszcze tylna sekcja i przegub, więc zabawy będzie co nie miara :D

Jeśli chodzi o rysunki, którymi posługuję się przy porównywaniu wysokości podłogi w danej sekcji, to korzystam z przeskalowanych rysunków wnętrz Ikarusów 280.26, 280.37, 280.70E autorstwa J-31, z których poukładałem przekrój wnętrza #5318 zbliżony do oryginału.

Poręcze postaram się zrobić ze zwiniętego w rulonik, kawałka papieru w kolorze żółtym, ale bez poręczy mocowanych do siedzeń. (poręczy sufitowych raczej też nie będzie) A co do koloru "blach" - jest jeden feler - żółty kolor w świetle słońca nie jest dokładnie taki sam, jaki jest w oryginalnym #5318.

[ Dodano: 02 Maj 2009 12:28 ]
Wszystkie fotele pasażerskie i koła w pierwszym członie gotowe. Rzut 2 w 1.
Obrazek

[ Dodano: 02 Maj 2009 15:53 ]
Większość poręczy w I członie gotowa, w końcu przyklejony został pierwszy pas boczny.
Obrazek
Otwór do drugiego członu (nie wiem dokładnie, jak to się nazywa) będzie jeszcze poprawiony.

[ Dodano: 03 Maj 2009 00:00 ]
No i pierwszy człon jest już prawie gotowy po tygodniu sklejania: (Gdybym się sprężał, to byłby zbudowany w 3-4 dni)
Obrazek
Obrazek
A to dopiero połowa roboty - do zrobienia jeszcze drugi człon i zginający się przegub.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Ładne wnętrze, budowa ekspresowa :)

Rażą trochę tylko przednie koła i ich zbyt grube, wystające flegi (no, chyba, że jeszcze ma być na nie włożona jeszcze jedna warstwa "opony"; radziłbym też machnąć tylne czarną farbą, będzie lepszy efekt). I jakiś ten przód poszarpany, tam, gdzie ma być wprawiona przednia szyba... Ale da się wygładzić ;) Dobrze widzę, czy przednia część dachu jest spięta z przodem jakąś plastikową złączką?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

PAFAWAG pisze:Rażą trochę tylko przednie koła i ich zbyt grube, wystające flegi (no, chyba, że jeszcze ma być na nie włożona jeszcze jedna warstwa "opony";
Koła są przyklejone, więc raczej nie będe ich ruszać. Przy robieniu prototypu modelu (w barwach zbliżonych do Meteora, a miały być takie jak w obecnej wersji), zrobiłem raz podobnie (bo po wyschnięciu się okazało, że wklejone są za nisko)... i zamiast samego koła, ściągnąłem przypadkowo jakiś kawałek podwozia...
Sam model skończył jako części dla obecnego #5318 (stąd też z pomiędzy okien można zauważyć wyróżniające się pomarańczowe fragmenty nadwozia)
PAFAWAG pisze:radziłbym też machnąć tylne czarną farbą, będzie lepszy efekt).
To też już robiłem i marny efekt wyszedł.
PAFAWAG pisze: I jakiś ten przód poszarpany, tam, gdzie ma być wprawiona przednia szyba...
Nie jest poszarpany. Pierwotnie w modelu szyby z przezroczystej obwoluty miały się składać na krawędziach jak nadwozie. Jednak przy wklejaniu przedniej ściany okazało się, że ten sposób jest raczej mierny. Pozostawiłem same boczne (i to one są na zdjęciu widoczne po bokach) a przednią szybę zastąpiłem z plastikowego tworzywa.
PAFAWAG pisze:Dobrze widzę, czy przednia część dachu jest spięta z przodem jakąś plastikową złączką?
Rozwiązanie tymczasowe do czasu sklejenia się ze sobą szyby i dachu. Wklejka na dachu będzie przycięta, a na szybie zostanie tylko jako sama listwa.

[ Dodano: 04 Maj 2009 00:37 ]
Dzisiaj... tzn. wczoraj - 3 maja postarałem się zrobić jak najwięcej rzeczy... i prawie udało się skleić tylną sekcję.
Obrazek
Jeszcze nie ma zderzaka i nie nałożyłem wszystkich elementów maskujących łączenia boków i tyłu.
Obrazek
Obrazek
Obie sekcje jeszcze nie posiadają poręczy po lewej stronie - to będe robić po całkowitym sklejeniu dachu. Poręcze będą wklejane do sufitu po odwróceniu sekcji podłogą do góry.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Dobrze wychodzi :) Ja bym tylko już zaczął powoli grzebać przy przegubie, żeby później nie było tak, że nie ma miejsca, gdzie go zamocować (np. z powodu całkowicie sklejonych już ze sobą ścian sekcji B)...

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Kędzioer. Wnętrze tego Ikarusa to Ci naprawdę wyszło super. Brawo. :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

No to budowa skończona. Przegub okazał się stosunkowo łatwy do wykonania.
Wykorzystałem pomysł składanego paska papieru w harmonijkę, jednakże z niego wyciąłem dziurę. W ten sposób przegub zachował właściwości skrętne, a i przejście z jednej do drugiej sekcji nie jest utrudnione.
Obrazek
Obrazek
Wadą tego rozwiązania jest niestety to, że przegub nie jest całkowicie szczelny; przy zaginaniu pokazują się dziury w opończy w które zmieściłaby się spokojnie wykałaczka.
Obrazek
No ale cóż - mi to nie przeszkadza, model nie jest zabawką, a bawienie się nim po dywanie groziłoby nawet zniszczeniem przegubu.
Od dołu zamocowałem spinacz do papieru jako ogranicznik rozwinięcia się przegubu.
Obrazek

Pozostałe foty w dziale Zdjęcia sklejonych modeli.
Pełna fotorelacja pod tym linkiem: http://kedzior3.fotosik.pl/albumy/621425.html
Za jakiś czas zabiorę się za następny model. Będzie, kiedy się pojawi odpowiedni post :]

Skoda 16T

Post autor: Skoda 16T »

Kędzior pisze:Pełna fotorelacja pod tym linkiem: http://kedzior3.fotosik.pl/albumy/621425.html
Nazwa galerii "Budowa Jkarusa Z80.70E #5323" a na modelu jest nr. #5218. Ale to szczegół. Trzeba przyznać, ze model prezentuje się ciekawie. Wyszedł Ci nawet fajnie ;) Czy Zdradzisz nam, modelem jakiego autobusu będzie Twoje następne "dzieło"? :)

No i jeszcze 1-dno pytanie. Dlaczego wybór padł akurat na #5218? :]

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Jako, że Jkarus sam nie może się naprawić, postanowiłem zbudować coś, co.... może go samemu nie naprawi, ale będzie mogło sholować na zajezdnię.
Obrazek
Wycięte wszystkie okienka i czeka na malowanie. A, ten kolor kredki to podkład pod malowanie z racji nie posiadania odpowiedniej farby koloru pomarańczowego. Jaki będzie numerek - powiem wkrótce.
[ Dodano: 22 Maj 2009 18:24 ]
Obrazek
Wyszedł całkiem przyzwoity i żądany przeze mnie kolorek. Falowanie dachu... tak, rysowane było odręcznie, ale to akurat będzie w późniejszym czasie poprawione.
[ Dodano: 24 Maj 2009 17:08 ]
Obrazek
Budowa trochę się przeciąga. Wnętrze nie będzie takie samo jak w prawdziwym pogocie z MPK Wrocław a zrobione wg mojego uznania z powodu braku zdjęć ukazujących wnętrze.
[ Dodano: 25 Maj 2009 19:07 ]
Pogot skończony. Zdjęcia w stosownym temacie.

[ Dodano: 10 Lis 2009 02:39 ]
Pogot długo w kolekcji nie posiedział. We wrześniu uległ "samozapłonowi" w skutek podpalenia łatwopalnego ładunku w przestrzeni bagażowej.

Oficjalnie mogę powiedzieć, że prace nad Citaro rozpoczęte:
Obrazek

Dużo jeszcze do jest do zrobienia i w przypadku tego modelu prace nie będą przebiegać aż tak szybko jak z #5318.

PS. Zdjęcie wykonane niestety komórką i w świetle sztucznym. W rzeczywistości kolory są bliższe oryginałowi.

ODPOWIEDZ