[Warsztat] Jak wykonać papierowy model

Domasq12

[Warsztat] Jak wykonać papierowy model

Post autor: Domasq12 »

Witam wszystkich!
Mam takie pytanko.
Jak wykonać dokładnie model papierowy?
Co jest potrzebne? Jak to zrobić?
Z góry dzięki za pomoc.

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Domasq12 pisze:Co jest potrzebne? Jak to zrobić?
Można się dokładnie przyjrzeć modelom już zamieszczonym na forum - to naprawdę nie wymaga wielkich umiejętności ;)

Jeśli chcesz tworzyć na komputerze - potrzebny jest jakiś program graficzny (np. popularny Paint).

Model składa się z dwóch ścian bocznych, ściany przeniej, ściany tylnej, dachu i listków podwozia, które sklejają obie ściany boczne - wszystko to musi być narysowane; w tym celu można skorzystać z gotowych już rysunków, np. ze strony: www.transport131.webpark.pl (nie wolno nie zapytać się o zapytanie się o zgodę na wykorzystanie rysunków :!: ).

Przy projektowaniu modelu należy wykazać się pewną przewidywalnością i przestrzennym myśleniem, tzn. spróbować przewidzieć, jak będzie ten model wyglądał po sklejeniu, jaki detal usunąć, a jaki dodać, co przeprojektować tak, by się skleiło, itp.

I tyle.

EDIT: Należy koniecznie zapytać się o zgodę na wykorzystanie rysunków! ;)
Ostatnio zmieniony 2008-10-11, 18:21 przez PAFAWAG, łącznie zmieniany 1 raz.

Domasq12

Post autor: Domasq12 »

Dzięki.

buseireann

Post autor: buseireann »

A czym robimy?
Nozyczki, klej, linijka, wypisany wklad do dlugopisu... cierpliwosc.

A jak robimy?
Wycinamy elementy wg. instrukcji lub wycinamy pudlo modelu. Nastepnie po kolei sklejamy odpowiednie czesci. Jesli Masz tramwaj lub pociag, nie zapomnij o wozkach.

A na czym konczymy?
Zrobieniu kawalka drogi i postawienia autobusu/trolejbusu lub kupieniu odpowiednich szyn dla tramwaju/pociagu.
Bruuummm!

Matlik

Post autor: Matlik »

Mam pytanie które, na które jest mi potrzebna odpowiedź, do wykończenia makiety. Jak "utwardzić" (aby nie były giętkie) mniejsze papierowe elementy (znaki drogowe itp.). Próbowałem np. z lakierem do paznokci, ale nie dało najlepszych efektów. Ma ktoś jakiś pomysł?

Pozdrawiam ;)

irisbus

Post autor: irisbus »

Drukuj bezpośrednio na bloku technicznym, lub podklejaj tekturką :D

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Matlik pisze:"utwardzić" (aby nie były giętkie) mniejsze papierowe elementy (znaki drogowe itp.).
Ja, sklejając nadwozie jeżdżącego PR110MM, całość pokryłem warstwą taśmy klejącej - bardzo trudno było potem je pozaginać :)

Poza tym można spróbować nasączenia elementu klejem cyjaoakrylowym (nie polecam Kropelki, bo jest stanowczo :!: za droga jak na 2 ml kleju - rekomenduję SuperGlue'a lub Bisona) ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Co do modeli, ja wpadłem na również niezły pomysł. Sklejając budę jakiegoś pojazdu warto go zrobić nie jako podwójnie. tzn. Tzn. dach pojazdu wraz z bokami, a do środka wsadzić podstawę pojazdu również z bokami. Po sklejeniu, to bardzo usztywnia model i wygląda całkiem nieźle ;)

Matlik

Post autor: Matlik »

Najwyżej zrobię zadaszenie niepofałdowane i zalaminuję, a znaki jak poradził PAFAWAG taśmą klejącą.

Dziękuję i pozdrawiam
Matlik ;)

ODPOWIEDZ