[Warsztat] Przegub w H0

M_Szymkowiak

[Warsztat] Przegub w H0

Post autor: M_Szymkowiak »

Składam sobie Mana SS242 z 2ch SL202 tyle że nie mam przegubu... ma ktoś doświadczenie w tek kwestii? Bo ja nie bardzo :P

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Jeśli chodzi o modele plastikowe, można spróbować skonstruować przegub w ten sposób, jak w modelltecowych Ikarusach ;) ;

(Każdy człon ma na końcu plastikowe "przedłużenie podłogi", zaokrąglone na końcu; elementy te należy ciasno połączyć w jednym punkcie, ale tak, by można było je swobodnie obracać; przy czym lepiej, aby część członu o dwóch osiach była umieszczona pod częścią członu jednoosiowego. Na koniec wystarczy wykonać harmonijkę przykrywającą całość z góry (warto ją zaopatrzeć w część spinającą od wewnątrz ściany harmonijki, tak, by w czasie wyginania się nie wybrzuszała).)

M_Szymkowiak

Post autor: M_Szymkowiak »

PAFAWAG pisze:Na koniec wystarczy wykonać harmonijkę przykrywającą całość z góry (warto ją zaopatrzyć w część spinającą od wewnątrz ściany harmonijki, tak, by w czasie wyginania się nie wybrzuszała).)
¬le pytanie sformułowałem, dokładnie mi chodzi, jak zrobić gumę, krok po kroku ;)

Kołowrot w modelu SES widziałem i to nie raz :P

mzk804

Post autor: mzk804 »

Kiedyś, jak byłem mały to robiłem przegub do Ikarusa 280T z pudełek po Łakotkach.
Technika mniej więcej taka jak na schemacie. Czarne elementy należy wyciąć.

Obrazek

Może się przyda... ;)

PAFAWAG

Post autor: PAFAWAG »

Tadeusz Dąbrowski proponuje jeszcze inne rozwiązanie - nie trzeba wycinać tych czarnych kwadratów; można ciasno ścisnąć harmonijkę, a następnie w odpowiednich miejscach po prostu ją zgiąć; wcześniej jednak warto wytłoczyć na harmonii zygzakowatą linię zgięcia, która - posiłkując się schematem kol. mzk804 - przebiega wzdłuż lewych boków czarnych kwadratów.

lemba

Post autor: lemba »

Mi się wydaje, że to dziwnie będzie wyglądać. Chodzi mi o to, że mzk804 podał schemat, który posłuży do papierowej osłony. A papier przy plastiku to raczej nieciekawie będzie wyglądać. Chyba żeby ten papier okleić folią, aby to bardziej przypominało gumę.

M_Szymkowiak

Post autor: M_Szymkowiak »

http://www.gamahobby.com/x_C_I__P_5513726.html

Pomysł na przegub! Kupuję sobie takiego oto 293, tnę i mam:
przegub
ikarusa 280
i środkowy człon, który na pewno się przyda :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Hehe. Fajnie, że w końcu ktoś wpadł na pomysł, by zrobić model Ikarusa 293 :)

M_Szymkowiak

Post autor: M_Szymkowiak »

To akurat nie jest nowość na rynku ;)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

M_Szymkowiak pisze:To akurat nie jest nowość na rynku ;)
Owszem, nie jest nowość, ale fajnie, że ktoś wpadł na taki pomysł ;)

ODPOWIEDZ