[Warsztat] Odlewy żywiczne i części do modeli

Nikki

[Warsztat] Odlewy żywiczne i części do modeli

Post autor: Nikki »

Nie znalazłam podobnego tematu, przynajmniej do strony 12-stej, więc zakładam nowy. Interesuje mnie w jaki sposób robi się odlewy żywiczne, z czego wykonać formę (materiał), gdzie dostać odpowiednią do tego żywicę. Czy ktoś próbował się z tym bawić? Jak to się ma jakościowo do modeli plastikowych?

Druga sprawa: części do modeli. Jak wiadomo są w sprzedaży różne modele, ale mi chodzi o pojedyncze części jak koła do autobusów, koła do tramwajów/wagonów (skala H0, przystosowane do torów), gumowe przeguby i pantografy. Czy można gdzieś dostać takie części, czy ewentualnie zamówić jakąś określoną ilość? Bo w sklepach modelarskich chyba nie bardzo mają takie pierdółki...

ironscull

Post autor: ironscull »

¯ywice wszelkiej masci znajdziesz na all.... :D
¯eby zrobic odlew potrzebujesz tzw. wzorca, czyli czegoś co chcesz utrwalić póżniej w żywicy. Wzorzec ten smarujesz czymś tłustym jak wazelina lub coś podobnego. Słuzy to temu żeby silikon lepiej odchodził. Są też sylikony, które nie wymagają tego.
Dalej obkładasz część specjalnym sylikonem do form, czekasz najlepiej kilka godzin, rozcinasz i forma gotowa.
Przy odlewaniu najlepiej używać żywic 2 składnikowych. Mieszasz wtedy tylko odpowiednia ilosc, przy czym jężeli chcesz żeby szytbciej wiązała dajesz więcej utwardzacza. Przed zalaniem formy bedzie dobrze jak użyjesz czegoś co ułatwi rożdzielenie od formy (i tu przyda sie wazelina), dopiero po tym możesz zalewać formę. Dobrze jest zaraz po zalaniu lekko postukac forma w stół, uwalnia to pęcherzyki powietrza, które potem tworzą wrzery w odlewie.
To chyba tyle.
http://www.forum.modelarstwo.org.pl/vie ... hp?t=21659
W razie co poczytaj ten temat tam jest wszystko wyjasnione dokładnie ;)
Jeżeli będziesz ostrożna i wykonasz to starannie to jakość jest rewelacyjna, może nie dorównuje formom wtryskowym ale jak na domowe warunki.

Jeżeli chodzi o drugą część to koła autobusów możesz zrobić wlaśnie z żywicy( zdaje się, że Jamyz_Fe się w to bawił) Koła do wagonów są dostępne w większości sklepów. A jeśli chodzi o tramwaje to poszukaj kół od dźwigów do kolejek w H0 będą pasować dla normalnotorowych tramów. Dla 1000mm doskonale pasują koła od TT.
Jeśli chodzi o przeguby to niestety na te się nie natknąłem. ;)
Pozdrawiam

Nikki

Post autor: Nikki »

Dzięki, aczkolwiek i tak mało co zrozumiałam. Jakoś to do mnie nie dotarło. Może dlatego że przez cały dzień oglądałam piłkę nożną z przerwami na podglądanie jak brat gra w Mass Effecta 2 :lol: No i koszty są raczej niezbyt ciekawe. Jak mam kupić żywicę za 70zł, silikon za 60 i spaprać robotę to chyba wolę jednak nie próbować i pozostać przy modelach papierowych :| Ale koła do tramwajów/wagonów z pewnością by się przydały...

ironscull

Post autor: ironscull »

[fquote="Nikki"]Jak mam kupić żywicę za 70zł, silikon za 60[/fquote]
Hmmm nie wiem skąd wziełaś te ceny. Na all... można kupić cały zestaw już za jakies 40 zł, jest tam żywica i sylikon. Wystarczy trochę popatrzeć i można trafić okazję.
Na początek trzeba troche eksperymentować, wiadomo, że za pierwszym razem idealnie nie będzie, ale drugi i trzeci będą coraz lepsze.
Możesz zacząć od małych detali, żeby z czasem odlewać większe elementy.
Jeżeli chodzi o same pudła wagonów,lokomotyw lub busów to lepiej odlewac je ścianami, potem skleic to do kupy. Po prostu tak skomplikowanego elementu nie da się odlać za jednym razem.
Radzę poczytac na ten temat na różnych forach modelarskich. Potem tylko zakupic żywicę i próbować. ;)

Nikki

Post autor: Nikki »

ironscull pisze:Hmmm nie wiem skąd wziełaś te ceny.
W linku który podałeś... ktoś tam tak pisał. Nie sprawdzałam czy to faktycznie prawda.
ironscull pisze:Potem tylko zakupic żywicę i próbować
Nie napisałam nigdzie, że chcę cokolwiek takiego robić. Zadałam czysto teoretycznie te pytania. Z robieniem u mnie jest taki problem, że nawet jeśli bym chciała, to zawsze na "chceniu" się kończy. Z racji mojego lenistwa i nie tylko, po prostu nie potrafię się zmusić do zrobienia czegokolwiek... Przyznam, że trochę szkoda, bo mam kilka fajnych pomysłów, nie tylko na modele pojazdów, ale też na elementy do makiety, niekoniecznie wykonane z żywicy...

jamyz_Fe

Post autor: jamyz_Fe »

Witam, co do samego silikonu modelarskiego to faktycznie proponuję patrzeć na allergo. Można tam kupić w dość niskich cenach. Ja zakupiłem 250 ml silikonu za bodajże 34 zł z wysyłką. Także nie jest źle ;) Co do żywicy i odlewów, to hmm nie stać mnie było już na nią :D Dlatego też obszedłem system i odlewam woskiem, który później utwardzam jeszcze wikolem. Efekty są pokazane na zdjęćiach w moim temacie. Ogólnie mówiąc sama zabawa w odlewanie nie jest trudna, wręcz przeciwnie :D Polecam bo warto. Jak będe miał więcej kasiory to będe próbował odlać cały pojazd, ale to kiedyś :P

ODPOWIEDZ