[Warsztat] Praktyczne porady przy tworzeniu makiety/dioramy

Ogryzek

[Warsztat] Praktyczne porady przy tworzeniu makiety/dioramy

Post autor: Ogryzek »

Witam.

Ze względu na temat jaki się rozwinął w wątku "Zdjęcia sklejonych modeli" chce zaprezentować Wam w jaki prosty sposób można wykorzystać styropian który uważam w 100% lepszym materiałem niż karton do tworzenia dioram czy wystawek :mruga:

Na początek radze zebrać potrzebne materiały przez co podjęta praca nie będzie stała w miejscu a sukcesywnie posuwała się do przodu (praktycznie wygląda to tak, że nie podejmuje się wykonania żadnej dioramki/ wystawek nie mając wszystkich produktów).

Do zaprezentowania Wam jak się co robi wykorzystałem prace wystawki która posłuży do prezentacji parowozu Ty5 który został podarowany w prezencie. Do tej wystawki potrzebowałem:

-styropian (nie miałem styropianu wiec zastosowałem cieńszy)
- wikol (jest to główny- jak nie jedyny klej, jakiego używam w takich pracach)
- tor (to oczywiste :mruga: )
- szuter (kolor szutru jest do wyboru indywidualnego)
- roślinność (tu jest szeroka gama możliwości- można zastosować jak ja mate trawiasta bądź elektrosadzarką "sadzić" lub tez wykonać zieleń niska z mchu i porostów)

Pierwszy etap pracy polega na zaprojektowaniu jaki teren chcemy i co ma na nim być. W moim przypadku byla sprawa jasna- mały nasyp bez jakiś udziwnień. Wszak chce by parowóz się prezentował a nie był zakryty przez drzewa czy inna roślinność wysoka.

Na początku skleiłem dwa cieńsze styropiany by mieć w miarę odpowiednią wysokość nasypu, następnie nożem wyskrobałem odpowiedni profil nasypu i tu UWAGA zalecam to robić na dworze gdyż się robi straszny syf który jest ciężko posprzątać z dywanu czy nawet z biurka. Następnie przykleiłem korek pod tor.

Obrazek

Obrazek

Kształt jaki wyskrobiemy nie musi byc idealnie równy (nawet nie jest to wskazane) dobrze jak ma jakieś nierówności (przecież w naturze tez nie wszystko jest idealne)

Drugi etap można zacząć gdy rzeźba terenu jest dla nas zadowalająca. Jak było wcześniej wymienione ja roślinność niska wykonałem z mat trawiastych. aby troszkę urozmaicić widok użyłem dwóch rodzai co widać na zdjęciach. Na początku polecam troszkę wikolu odlać na bok do pojemnika i rozcieńczy z woda (stosunek plus minus 1:2) smarujemy styropian oraz od spodu mate. Mata staje się w tedy strasznie giętka i idealnie nam wszędzie się dopasuje. Na większych dioramach następnym etapem po wyrzeźbieniu terenu jest ułożenie toru następnie szuter i dopiero zieleń- choć i tu nie ma żadnej reguły (ja robię tak jak pokazuje bo mi jest łatwiej i przyjemniej :retard: )

Obrazek

Obrazek

Tak wykonana prace należy zostawić do wyschnięcia kleju.

Trzecim etapem będzie ułożenie toru i szutrowanie. Tory Piko, Roco itd maja odpowiednie dziurki w podkładach umożliwiając szpilką czy małym gwoździkiem przytwierdzeniem ich do podłoża (tor jaki stosowałem nie miał nic takiego wiec go przykleiłem na kropelkę ;) ) następnie rozpoczął się etap szutrowania. Na sucho rozprowadziłem szuter w sposób jaki jest dla mnie odpowiedni do odwzorowania reali. Kiedy bylem już zadowolony takim samym rozwodnionym wikolem jak do maty (dodałem tylko trochę płynu do mycia naczyń aby pozbyć się napięcia statycznego- chodzi o to że jak będzie kropla kleju to się ładnie rozleje a nie będzie stalą i schła) za pomocą strzykawki zalewałem szuter. Klej wsiąka idealnie w głąb wiec nie ma co się przerażać tym ze z początku lekko się ulało. Podobnie z podkładami nie musicie się przejmować tym że jest klej na nich- po wyschnięciu nie będzie widać go a nawet jak by coś tam było to można zawsze go delikatnie zamalować bać ostrożnie nożykiem zeskrobać (choć mi się to nie zdarzyło).

Obrazek

Obrazek

Na tym zakończę prace na dziś, pozwolę by klej dobrze wysechł (trwa to około 12h). Prace jakie opisałem i pokazałem zajęły mi około 60-90min na spokojnie.

Jeżeli ma ktoś jakieś pytania, wątpliwości itp proszę śmiało pytać. Temat jest po to by doradzać co jak zrobić.

OPi

Post autor: OPi »

Ad. I etap

Ja raczej polecałbym użycie pianki poliuretanowej o grubości 3-5mm, niż styropianu. Jest równie łatwa w modelowaniu. Wystarczy skleić ze sobą kilka warstw na dowolną grubość klejem polimerowym i bez żadnych zabrudzeń w domu można wykonać to co chcemy z identycznym efektem. Taką piankę mozna bez problemu nabyć np. w Castoramie. ;)

Ad. II etap

W przypadku gdyby ktoś chciał skorzystać z metody elektrotrawosadzania (tak jak ja, elektrosadzarkę zbudowałem samodzielnie) to polecam do rozcieńczonego wikolu dodać jeszcze płyn do mycia naczyń. ;) Wtedy nasze igiełki trawy będa stawać dęba, a klej będzie nieco szybciej zastygał i utrzymywał je w tej pozycji. ;)

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

OPi pisze:Ad. I etap

Ja raczej polecałbym użycie pianki poliuretanowej o grubości 3-5mm, niż styropianu.
Czyli aby uzyskać gr 10cm to by trzeba 20 warstw kleić :o: Wole wyjść na powietrze i skrobać :mruga: Poza tym styropian jest tańszy :rotfl:
OPi pisze: W przypadku gdyby ktoś chciał skorzystać z metody elektrotrawosadzania (tak jak ja, elektrosadzarkę zbudowałem samodzielnie)
Domyślam się ze z łapki na muchy :retard: (chyba 25zl w "bezdomce" czy gdzieś ;) Niebawem spróbuje elektrosadzenia na modułach bo na matach "Polaka" to mi kieszeń nie wytrzyma :mruga:

OPi

Post autor: OPi »

Ogryzek pisze:styropian jest tańszy
Aż takiej dużej róznicy nie ma. 1,5 metra kwadratowego kosztuje do 5 złotych (w zalezności od sklepu w którym kupujemy).
Ogryzek pisze:Domyślam się ze z łapki na muchy
Możesz jaśniej?

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Była tak łapka na muchy elektryczna w Biedronce (czy innym markecie) za jakieś 25zl. Nie będę tu teraz opisywał jak to się przerabia (jest już to gdzieś w necie opisane- jak znajdę link to podrzucę :) )

OPi

Post autor: OPi »

Aha to nie nawet o takim czymś nie myślałem. Elektrosadzarka zbudowana całkowicie samodzielnie.

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Dziś po odpowiednim wyschnięciu kleju moglem już sprawdzić na ile mocno się szuter przykleił. Jak zawsze 100%się nie przyklei ale to co u mnie spadło to malutko.

Dziś wziąłem sie tez za zieleń na torach oraz w jego okolicy... Nie będzie to nic wielkiego ale jednak drażnił mnie ten trawnik ;)
Fotki umieszczę jutro :mruga:

[ Dodano: 2011-06-23, 20:00 ]
W zasadzie to już koniec... Zamaskuje jeszcze boki i pomaluje łepki szyn i si :retard:
Obrazek

ODPOWIEDZ