[Warsztat] Drukowanie modeli w (nie)standardowych skalach

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

[Warsztat] Drukowanie modeli w (nie)standardowych skalach

Post autor: Przemek »

Nie tak dawno na łamach forum pokazywałem budowany przez siebie model samolotu w skali 1:72. Jak powszechnie wiadomo, znaleźć gotowe modele do sklejania w takiej skali jest wyjątkowo trudno, ale dzięki odrobinie matematyki i drukarki (a czasami też i skanera) ;) można temu zaradzić korzystając z prostego działania, którego uczą już w szkole podstawowej ;)

W celach naukowych udostępniam mój sposób na wydrukowanie modelu w skalach innych, niż zakładanych przez autorów danych modeli ;)

Jeśli np. tak jak ja, weszliście w posiadanie arkuszy do sklejenia modelu kartonowego w skali 1:33, jednak wolelibyście, żeby był w skali już przez was gotowych modeli, np. w 1:72, to można sprawić, żeby wydrukować go w tym przez was pożądanym, czyli np. 1:72.

Moja metoda niestety wymaga użycia funkcji pamiętania wyniku w kalkulatorze, nie polecam jej też wykonywać „na palcach”, bo ryzyko pomyłki jest zbyt duże, a wy niepotrzebnie stracicie czas ;)

Najpierw zestawiamy dwa ułamki – jeden przedstawiający skalę wejściową – czyli w jakiej model jest przedstawiony przez autora, a druki ułamek, będący odzwierciedleniem skali przez was pożądanej:

1:33 = 100%
1:72 = X


Najpierw wykonujemy drugie działanie, czyli rozwinięcie dziesiętne ułamka skali wejściowej (skali modelu przewidzianej przez jego autora), czyli w moim przypadku 1:33 ≈ 0,0303030303030303

Wynik ten zapisujemy w pamięci kalkulatora.

Następnie wykonujemy pierwsze działanie, czyli rozwinięcie dziesiętne ułamka skali wyjściowej, czyli w moim przypadku 1:72 ≈ 0,0138888888888889

Następnie ten wynik mnożymy razy 100 i dzielimy przez rozwinięcie dziesiętne ułamka skali wejściowej. Wynikiem powinna być liczba:

45,83333333333334 – jest to wartość procentowa, którą należy wpisać z całym dostępnym przedziałem dziesiętnym do programu graficznego w opcjach wydruku do pola Powiększenie/Zoom of original size.

W innych programach graficznych zamiast tego pola może występować pole o nazwach Skala/Scale, gdzie wartość powiększenia będzie w ułamku dziesiętnym w którym odpowiednikiem rzeczywistego rozmiaru wydruku (100%) jest liczba 1.

W takim przypadku przesuwamy przecinek z liczby o 2 miejsca w lewo. Wówczas wartość:

0,4583333333333334

możemy wkleić do odpowiedniego pola.
Następnie wybieramy opcję Drukuj – i po chwili cieszymy się arkuszem z modelem do sklejania w innej skali, niż pierwotnie jego autor założył :)

Powyższy poradnik jest uniwersalny i może być wykorzystany z użyciem innych wartości, niż wymienione wyżej. Cały czas jednak sposób wykonywania działań jest taki sam.

Zatem, udanych wydruków w niestandardowych skalach ;)
Ostatnio zmieniony 2014-01-14, 22:38 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Paparazzi

Post autor: Paparazzi »

Skoro już mowa o skalowaniu modeli do wydruku to ja podam swój sposób który wydaje się prostszy i używam go z dobrym skutkiem.
Zacznijmy od powiększenia modelu np. ze skali 1:120 (TT) na skale 1:87 (H0):

87x100 (skala docelowa) :120 (skala bazowa)=72,5% pomniejszenia

ZAPAMIęTAJMY- Skale na jaki chcemy przerobić model zawsze mnożymy razy 100 i całość dzielimy przez skale w jakiej dany model jest zrobiony!

Kopiujemy plik z modelem, otwieramy nowy plik, pomniejszamy nowy plik o odpowiedni procent i wtedy wklejamy model. Zapisujemy i możemy się cieszyć nowym modelem w skali H0.

Jeśli chcemy pomniejszyć model to robimy to odwrotnie czyli:
ze skali H0 na skale TT równanie będzie wyglądało tak:

120x100:87=137,93% powiększenia

I znów kopiujemy plik z modelem, otwieramy nowy plik, powiększamy nowy plik o odpowiedni procent i wtedy wklejamy model. Zapisujemy i możemy się cieszyć nowym modelem w skali TT.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Faktycznie, ten sposób jest łatwiejszy - w końcu w moich działaniach też przesuwałem przecinek, ale zapomniałem o tak banalnym sposobie na zmianę skali ;) Zamykam więc i wysyłam pochwałę ;)

Zablokowany