Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Nikki

Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Post autor: Nikki »

Ten czerwony autobusowy to nie za ciemny jest? Tzn na moje oko pasuje do Ikarusów, ale Volviaki i Merce mają chyba jaśniejszy czerwony... A nie masz może nr tego kremowego co miały 105-tki na górze? Bo teraz je malują na biało, ale kiedyś był taki kremowy... ;)

Rudy

Post autor: Rudy »

Taki jest w specyfikacji aktualnego przetargu, więc chyba dobry.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Należy pamiętać, że dany kolor w świetle dnia zawsze jest jaśniejszy, niż na matowej próbce (albo tutaj) - przykład niebieskiego ze schematu z Długołęki.

[ Dodano: 11 Gru 2013 23:13 ]
[fquote="Nikki"] A nie masz może nr tego kremowego co miały 105-tki na górze?[/fquote]Myślę, że to po prostu zwyczajny odcień kość słoniowa - RAL 1015, którego wciąż stosuje jeszcze ZKM Gdańsk i TŚ ;) :retard:
Ostatnio zmieniony 2014-01-14, 22:24 przez Przemek, łącznie zmieniany 2 razy.

oolek15

Post autor: oolek15 »

PKM Jastrzębie-Zdrój:

RAL 9010 - biały
RAL 3020 - czerwony

Citadis

Post autor: Citadis »

K4016td pisze:Najlepiej jakbyśmy mieli wzornik RAL z przetargu jakiegoś - ja szukałem ale nie mogłem znaleźć.
Paleta RAL
Czerwony Lublin- 3020
Zielony Lublin- 6018
Czarny Lublin- 9017
Biały Lublin- 9016

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Super temacik :!: Mała prośba czy ktoś z moderatorów mógł by to zebrać do "kupy" i podzielić na malowania miejskie i kolejowe?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Dotychczas zgromadzony spis kolorów RAL został przepisany do zamkniętych tematów i stopniowo uzupełniane. Ten temat posłuży do dyskusji i podawania propozycji dodania kolejnych barw przewoźników.

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

Kędzior Podziękował :D

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Sorry, że wtrące swoje trzy litery, ale chciałbym coś zasugerować. Przede wszystkim Kędzior świetna robota i doskonały pomysł z wydzieleniem kolorów zarówno na kolej vs komunikacji miejska, a także z wyszczególnieniem na tabor komunikacji miejskiej, ale...

... ale jeśli mogę coś zasugerować to ja na Twoim miejscu zrezygnowałbym całkowicie z podawania kolorów poręczy, bo jeśli już to:

1. w przypadku wielu przewoźników spotykamy różne kolory poręczy i za chwilę ktoś zacznie Ci dopisywać, że jeszcze są aluminiowe i zielone, a w jakimś tam Neoplanie nawet fioletowe - i przecież trzeba to koniecznie dodać. :cool:

2. skoro są kolory poręczy to czemu nie kolory tapicerki i może jeszcze z podziałem na konkretne wzorki :diabeł:

.. i tak można by dodawać w nieskończoność. Narobisz sobie mnóstwo niepotrzebnej roboty. A cała ta lista zaraz wydłuży się tak, że będzie nieczytelna. Dlatego, też wydaje mi się, że warto byłoby się zatrzymać tylko na kolorze lakieru. A resztę zostawić w spokoju. Co Ty na to ? ;)

Ogryzek

Post autor: Ogryzek »

J-31 Chyba takich zakrętów nie ma. Bo wątpię czy modelarz (nie licząc lakieru) będzie się szczypał by dobrać RAL we wnętrzu (poręczy) :diabeł:

Awatar użytkownika
Kolejorz
Posty: 339
Rejestracja: 2012-08-01, 20:33
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Post autor: Kolejorz »

A tapicerki?

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Post autor: Przemek »

Nie będzie kolorów tapicerki, bo tapicerki nie są malowane farbami :D
Co do kolorów poręczy, dopisuję je tylko, gdy w jakimś przetargu danego przewoźnika jest zapis o konkretnym nr koloru. W przypadku przetargów ZKM Gdynia i ZTM Warszawa tak właśnie jest.

[ Dodano: 16 Sty 2014 15:19 ]
@Lubel: Nie wiem skąd czerpałeś informacje o nr kolorów poszczególnych przewoźników z okolic Wielkopolski, ale większość tych odcieni nie pasowała do stanu faktycznego. Jeśli używałeś do tego aplikacji internetowej, która na podstawie zdjęcia wskazuje przybliżony kolor, to informuję, że jest to nie jest najodpowiedniejsze do tego narzędzie. Spis ma być listą faktycznych odcieni stosowanych przez przewoźników a nie przypuszczeń i zdjęcia nie są najlepszym do tego wskaźnikiem.

Ogryzek

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Ogryzek »

STK
czarny RAL9005
pomarańczowy RAL2003

muszyx

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: muszyx »

Kolory używane w nowych barwach autobusów jeżdżących po Olsztynie (ZDZiT):

Limonka: CMYK 20 0 90 0 (nie ma odpowiednika RAL)
Srebrny: RAL 9006
Grafitowy: RAL 7016

Kolory używane w poprzednich schematach na autobusach MPK:

Czerwony: RAL 3001
Niebieski: RAL 5005
Biały: RAL 9016


Źródła: głównie SIWZ-y.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Dodałem kolory podane w dwóch wyżej wymienionych postach. Dodałem też kolory PWHD, oraz faktyczny kolor tramwajów MPK Wrocław, które ten przewoźnik ustala w przetargach.
Myślę nad dodaniem jeszcze jednej sekcji w spisie nr kolorów RAL w komunikacji miejskiej. Będzie to spis kolorów RAL zabytkowych pojazdów.

ODPOWIEDZ