Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

oolek15

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: oolek15 »

Transgór Rybnik:
- biały: RAL 9010
- niebieski: RAL 5015
Źródło

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Dodano też barwy radomskie, oraz nowe krakowskie.

Ogryzek

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Ogryzek »

Ostatnio malowałem (niby) zgodnym RAL dla PKP Cargo... I wyszło do d... W ogólnie RAL podawany przez instytucje jest innym kolorem niż faktycznie się kupuje. W moim przypadku- za ciemny :P

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

W wielu przedsiębiorstwach zresztą zdarzają się "odchylenia od normy" - w takim wrocławskim MPK część stopiątek nie ma właściwych barw, bo "lakiernik przy przygotowaniu wozu pod reklamę nie miał akurat takiego lakieru pod nosem a to i to jest niebieskie" ;) Ale nie zmienia to faktu - RAL 5015 jest obowiązujący i z takim odcieniem są zamawiane nowe tramwaje.

A tak przy okazji - dodane zostały barwy MPK Wałbrzych i MPK Kielce. Przebudowałem przy okazji też układ barw autobusów. Barwy miejskie, gminne i lokalnych przewoźników zostały włączone do wspólnego "kotła" wg miast powiatowych uporządkowanych alfabetycznie. Teraz znalezienie odpowiednich barw powinno być łatwiejsze ;) Układ w tramwajach i trolejbusach jeszcze został po staremu, gdyż nie ma ich aż tyle jeszcze w porównaniu do autobusów.

Ogryzek

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Ogryzek »

Tu nie chodzi tyle ze pomysł spisywania RAL jest zły czy nie na miejscu. Chodziło mi bardziej o ZASYGNALIZOWANIE aby mimo podanych RAL zwracać uwage na kolor "FIZYCZNIE" :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Tramwaj Konstal N 1444:
RAL 9010? biały
RAL 5005 niebieski

Dodałem kilka kolejnych miast do spisu. Pojawiły się Szczecin, Tychy (TLT), Drezno, Elbląg, Chrzanów i Bydgoszcz.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Dodałem kilka kolejnych miast, m.in.: Opole, Stargard Szczeciński, Schaffhausen. Pojawiły się też barwy kremowo-czerwone z dwóch pojazdów zabytkowych.

Zachęcam do zamieszczania nr barw pojazdów zarejestrowanych na zabytkowe, głównie tych, które nie pokrywają się z barwami miejskimi/przewoźnika a mogą stać się później osobną sekcją barw, jak obecnie jest z "kremowo-czerwonym" :)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Dodano kolejne miasta: Bielsko-Biała, Cieszyn, Częstochowa, Inowrocław, Kętrzyn, Koszalin, Mielec, Pabianice, Sosnowiec, Zamość.
Znakiem zapytania zostały zaznaczone nr kolorów co do których nie ma pewności a w dokumentacjach przetargowych przewoźników nie występuje informacja o konkretnych odcieniach.

Mrozard
Administrator
Administrator
Posty: 136
Rejestracja: 2009-06-18, 10:17
Lokalizacja: co

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Mrozard »

No to od razu Ci mówię, że masz chyba złą paletę RAL. Koszalin za ciemny o wiele.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Toć przecież napisałem przy każdym poście z listą, żeby nie zwracać uwagi na odcień próbki dołączony w poście, bo jest to tylko podgląd, nie zaś faktyczne odzwierciedlenie lakieru, który przecież w słońcu, jak i w pochmurny dzień wygląda nieco inaczej. Równie dobrze mogłoby ich w ogóle nie być w tych postach - i co wtedy? Wiedziałbyś, co to za kolor? Myślisz, że próbki na opakowaniach farb są dokładnie w tym samym kolorze, co zawartość puszki? Skądże znowu, to też tylko podgląd "czego można się spodziewać".

Czytajcie do jasnej anielki dopisek przy tych postach!

Numery lakierów w spisie są brane z dokumentacji przetargowych i w tym rozumieniu są zgodne z rzeczywistością. Wyjątkiem są numery z zaznaczonymi znakami zapytania z powodu wymienionego dwa posty wyżej.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL - dyskusja

Post autor: Przemek »

Do listy dodałem barwy Kolei Śląskich, WKD, oraz barwy województwa lubuskiego - zarówno stare, jak i "nowe". W przypadku starych był błąd w samej dokumentacji, bowiem zielony kolor został błędnie oznaczony jako RAL 8023, który tak naprawdę jest brązowy. W takim wypadku wolałem pozostać przy postaci Pantone.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Post autor: J-31 »

Mam wrażenie, że chyba będziesz miał problem z odcieniem granatowego na Solarisach MPK Kraków. One się różnią w zależności od dostawy ;)

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Post autor: Przemek »

Trzymam się treści zapisanych w dokumentacjach przetargowych.

kornel4d

Re: Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Post autor: kornel4d »

Zna ktoś może kolory RAL, jakie posiada lokomotywa EP09-046?

Ogryzek

Re: Spis nr kolorów RAL/Pantone/NCS - dyskusja

Post autor: Ogryzek »

kornel4d pisze:Zna ktoś może kolory RAL, jakie posiada lokomotywa EP09-046?
Napisz do mnie na PW adres email. Wyśle Tobie dokumentacje w której masz kolory każdego elementu. Dokumentacja dotyczy malowania lokomotyw EP09 za starego PKP a nie pseudo coś.

Dokumentacja przetargowa jest NIEWIARYGODNA. Spis RAL powinien być podawany w podobny sposób jak to kiedyś było w KMiD w temacie EU/EP07 gdzie KAŻDY zakład malował po swojemu i to te RAL były podane a nie jak jakaś dokumentacja przetargowa. No ale o tym juz pisałem.

Zgadzam sie co do faktu koloru na palecie a po pomalowaniu. Żaden spis RAL nie zagwarantuje w 100% zgodnego koloru na modelu.

ODPOWIEDZ