Wymiary i druk

Shadi

Wymiary i druk

Post autor: Shadi »

Witajcie. Niebawem mam zamiar wrócić do porzuconego w 2011 roku projektu modelu gniota ( z którego mam nadwozie gotowe narysowane i pokolorowane oraz część elementów wnętrza w stanie surowym (tzn kontury). Myślę też, w razie gdyby nie udało mi się tego zrobić, o rozpoczęciu prac nad nowym modelem, lepszym, bazując na doświadczeniach zebranych podczas sklejania Jelczy z wyd. Answer i wiedzy, jak były one zbudowane. Byłby to prawdopodobnie warszawski Solbus SM12 w wersji 10 metrowej.
W każdym bądź razie, w obu tych przypadkach istnieje pewien problem z wymiarami. Jelcz powstawał w Paincie, Solbus prawdopodobnie powstanie w tym programie. I istnieją tutaj dwa pytania - pierwsze dotyczące tworzenia, a drugie już samego drukowania. Pytanie pierwsze brzmi - w jaki sposób dobrze skalować wymiary - tzn: najpierw podzielić powiedzmy długość w milimetrach na 10 (do centymetrów), potem zrobić obiekt danej wielkości w cm w paincie, czy istnieje jakiś sposób skalowania na piksele? Drugie pytanie - to już co robić podczas drukowania - drukować z painta czy umieścić obrazek w wordzie i z niego drukować? W drugim przypadku czy należałoby rozciągać obrazki by zajmowały całą stronę czy nie? Przy czym nie chodzi tutaj o pojedyncze elementy a o pewne zestawy, które powiedzmy umieściłbym w pliku o rozmiarze a4 w pikselach (czyli np: 2480 x 3508 px)
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Przemek
Administrator
Administrator
Posty: 660
Rejestracja: 2007-02-20, 10:44
Lokalizacja: Nie
Kontakt:

Re: Wymiary i druk

Post autor: Przemek »

Odradzam Worda do takich rzeczy. Proponuję dla ułatwienia sobie życia, stworzyć sobie arkusz na bazie istniejących modeli, np. popularny Jelcz M11 z Orlika i zachowując odpowiednie wymiary, zmodyfikować go na swoją "modłę" i wydrukować ;) Taki Jelcz 120M, czy Vero Adrysa i moje ;) pierwotnie były właśnie Jelczem z Orlika ;)

Do druku preferuję zaś przeglądarkę zdjęć IrfanView. Pozwala ona na zaawansowane opcje wydruku, w tym zmianę rozmiarów wydruku, centrowanie itp.

Co do wyliczenia proporcji wydruku, pomóc może niniejszy poradnik: http://www.km-forum.com.pl/viewtopic.php?f=64&t=7509

ODPOWIEDZ