Drzwi do 105Na

lukasn26

Drzwi do 105Na

Post autor: lukasn26 »

Witam,
dawno tu nie zaglądałem, mam problem. Mianowicie jak zrobić typowe otwierane drzwi do środka dla 105Na w modelu papierowym? Skala obojętna. Wnętrze już jest jakby co i stopnie też. Przekopałem pół internetu i nie mogę znaleźć nic odpowiedniego a pomysłów nie mam. Wiem że są tu geniusze którzy opanują to w 10 minut. Pomożecie?
EDIT: Szkoda że nikt nic nie wie :confused: , chyba skorzystam z rozwiązania... braku rozwiązania. Czyli statyczne.

Awatar użytkownika
miechowiczanin
Posty: 26
Rejestracja: 2008-10-04, 13:16
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: miechowiczanin »

Proszę wybaczyć, nie często ostatnio tu zaglądam ;)
Zrobiłem mały schemacik mojej wizji takich drzwi. Jakby coś było niejasne to pytać :)
Ostatnio zmieniony 2016-01-04, 13:16 przez miechowiczanin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Auper
Moderator
Moderator
Posty: 394
Rejestracja: 2010-05-20, 20:21
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: Auper »

Coś fotka nie bardzo

lukasn26

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: lukasn26 »

Jeśli schemacikiem jest znak zakazu wjazdu to... :)

Awatar użytkownika
miechowiczanin
Posty: 26
Rejestracja: 2008-10-04, 13:16
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: miechowiczanin »

A teraz coś lepiej? :)
schemat

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: J-31 »

Teraz jest spoko ;) A w jaki sposób drzwi można by otworzyć ? Palcem, czy w jakiś zdalny sposób ? ;)

Awatar użytkownika
miechowiczanin
Posty: 26
Rejestracja: 2008-10-04, 13:16
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: miechowiczanin »

Palcem, aż takim technikiem nie jestem, aczkolwiek mam pomysł jak zrobić mechanizm, żeby obie połówki otwierały się w tym samym czasie, tylko wymaga to dopracowania i przetestowania, jak się uda, to się pochwalę ;)
Chyba, że jest ktoś na forum, kto ogarnia silniczki i inne zagadnienia mechaniczno-elektryczne, które dla mnie są czarną magią ;)

lukasn26

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: lukasn26 »

Dzięki, jeszcze dziś przetestuję ;) Rozumiem że to są 2 oddzielne sposoby?
EDIT: Tak, są xD
A oto zmagania z drzwiami, jutro albo dziś dorobię 2-gie (na schemacie wyglądało to łatwiej :) ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
miechowiczanin
Posty: 26
Rejestracja: 2008-10-04, 13:16
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: miechowiczanin »

Ja bym te paski trzymające zrobił trochę cieńsze, tulejki też ;) Ale jak na schemat bez dokładnego opisu, to wyszło całkiem, całkiem :)
Jeszcze jedno - te igiełki, to tylko na górze ;)

lukasn26

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: lukasn26 »

Co do pasków i tulejek to było na szybko; a co do igiełek to wiem że tylko na górze ale drzwi po prostu zjeżdżały na dół, więc może dziś pokuszę się o wer. 2 :)

Nikki

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: Nikki »

Ja w swojej 105tce zrobiłam drzwi otwierane jak w prawdziwym tramwaju... w sensie identycznie zamocowane. Problem w tym, że nie chcą się otwierać :D Głównym powodem są druciki mocujące, które po wmontowaniu w drzwi nie chcą się obracać. No i to, że drzwi wyszły krzywe :D Na poważnie się zastanawiam nad poszukaniem po sklepach jakichś mini śrubek, żeby ich użyć zamiast drucików. Dla przykładu powiem, że wózki jezdne, (które w instrukcji modelu radzili wkleić na zapałce) zamontowałam na zwykłe śruby z podkładkami i nakrętkami. (w papierowym modelu). Rozwiązanie jest genialne, bo dzięki temu wózki mogą się obracać, a w każdej chwili można je odkręcić i zdjąć.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: J-31 »

Nikki, a może spróbuj z gwoździami, ale nie wiem, czy Będziesz je w stanie zamocować. Natomiast śrubki różnych długości i grubości spokojnie znajdziesz w sklepach typu Obi, Praktirer, itp ;)

Nikki

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: Nikki »

Już mnie olśniło z tymi tulejkami :D Użyje rurek zaciskowych. Zostaną wmontowane w skrzydła drzwiowe i w obudowy mechanizmów. Dzięki temu będę mogła jednostronnie wkleić druty na stałe, a z drugiej strony wcisnę je w te rurki. I drzwi będą się obracać. Jedynym mankamentem zostanie to, że z uwagi na rurki, drzwi będą musiały być grubsze. Postaram się jutro pokazać na zdjęciach jak ten pomysł wygląda :)

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: J-31 »

Spoko. Z nieustającą niecierpliwością, czekamy... wróć... błagamy o zdjęcia :)

Nikki

Re: Drzwi do 105Na

Post autor: Nikki »

No więc... tak: drzwi do modelu 105Na, wyd. Modelik, skala 1:25. Mam nadzieję że po zdjęciach będzie widać o co chodzi, ale na wszelki wypadek dodam opis w punktach.

1. Wycinamy szablony drzwi.
2. Jedną z części naklejamy na tekturkę i także wycinamy.
3. W miejscach gdzie powinno znaleźć się mocowanie w postaci drutu, wycinamy wąskie paski w tekturce.
4. W wycięte miejsca wklejamy odpowiednio przycięte rurki zaciskowe (do kupienia w sklepach elektronicznych, takich bardziej "dokładnych" bo w Castoramie możemy takich rurek nie znaleźć [a przynajmniej nie takich małych])
5. Naklejamy folię/plastik (szyba) a na nią drugą część (stronę) drzwi - nie ma tego na zdjęciach, ponieważ mam w planie je pomalować i będę te części doklejać później.
6. Naklejamy na tekturkę i wycinamy części łączące (w modeliku jest to część nr 143), i robimy w nich dziury na wklejenie drutów. Ja postanowiłam trochę te części powiększyć, bo przy takich jakie były, zrobienie dziurek, tak żeby się nie rozerwało, graniczyło z cudem ;)
7. I dalej (tego też nie ma na zdjęciach): w części łączące z jednej strony wkładamy małe druciki, które ostatecznie wepną się w rurki, które wkleiliśmy w drzwi, a z drugiej strony, te części zakładamy na wcześniej przycięty drut, który docelowo ma znaleźć się obok skrzydła drzwiowego.
8. Podobnie jak w samym skrzydle drzwiowym, musimy rurki wmontować odpowiednio w pierwszy schodek i w obudowę naddrzwiową.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ