[Relacja] EN57 - Kibel - By Adrys

Adrys1005

[Relacja] EN57 - Kibel - By Adrys

Post autor: Adrys1005 »

Chciałbym prosić autora rysunków kibla (J-31) o zgodę na skorzystanie z nich. Mianowicie robię model *w oparciu o wycinankę z Delta T. Korzystam z tych planów bo są moim zdaniem bardzo dokładne. Jednakże Delta T wydało model trochę nie z tej epoki, mianowicie jest to model w malowaniu jak i z detalami z początku produkcji (np. brak reflektora na dachu). Model z Delty Nie będzie mi pasował do dioramy, dlatego buduje nowe pudło i chcę je położyć na nowo narysowanych częściach. Model byłby w malowaniu błękitno żółtym ze "strzałą" ;]
Wstępnie próbuje go zrobić na 5 stronach i wiele rzeczy uproszczę, jednak postaram się o wnętrze.
Skala: H0.

Teraz moje pytanie. Model jest, a raczej będzie robiony przeze mnie, jednak wszelkie skrzynie zbliżone będą do modelu z Delty. Stąd pytanie czy mogę go tu po skończeniu udostępnić, czy będzie to złamanie regulaminu. Chodzi o zgodę na edycje i rozpowszechnianie z Delty. Chciałem go zrobić na własny użytek jednak może przydałby się komuś taki model.


* W oparciu oznacza, że mam kupiony model i rysuje podobne części na komputerze.
Dosłownie kopiować nie chce, poza tym... i tak nie mam ani drukarki ani skanera. ;]



Zależy mi na w miarę szybkiej odpowiedzi autora ww. rysunków jak i admina/moda w sprawie udostępniania. Dzięki za przeczytanie moich wypocin.

irisbus

Post autor: irisbus »

Wg mnie jeśli narysujesz elementy sam, i nie będą one identyczne jak te z modelu gotowego a jedynie podobne kształtem (trudno jest zrobić sześcian czy prostopadłościan tak, aby wyglądał inaczej niż inne...) na przykład to nie jest to raczej łamanie niczego, jeśli jednak dany element skopiujesz to wtedy może to być podpadające, z tym że to moje zdanie tylko, może inni niech się wypowiedzą jeszcze w tym temacie.

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

Teraz rozszerzmy słowo kopiuj i czy pod to podpadam :P

Mam np. skrzynie akumulatorów. Rysuje ją sam jednak biorę wymiary z oryginału i dopasowuje ją do podłogi którą zrobiłem sam.

Jeśli czegoś takiego nie nazwiemy kopiowaniem to jak owy model skończę to wrzucę. Potrzebna mi jest jeszcze zgoda na edycje rysunków które zamieścił tu niegdyś J-31. Załatwiłbym to wcześniej, ale chciałem przejrzeć forum czy nie znajdę takiego modelu jak robię.

OFFTOP: Przeglądałem galerie złożonych modeli i autobusy w małej skali min. H0 z wnętrzem... to dało mi motor do działania... i się robi. Gratuluje właścicielom tamtych modeli. Makiety również są niezłe ;]

Junior

Post autor: Junior »

To ja trzymam kciuki i generalnie oczekuje jakieś ciekawej relacji bo miło było by pooglądać twoje działania :D

btw. Jak będziesz projektował na podstawie modelu z Delty kabiny, to uważaj na całkowicie pomieszane wymiary pulpitu. Bo przy moim modelu musiałem nieźle kabiny zmieniać :p

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

Cenna uwaga ;] Nie składałem jeszcze tego modelu, więc nie wiem czy i jak tam wszystko działa. Szczerze powiedziawszy myślałem, że jak model jest wydany to nie ma w nim takich błędów :P

Na razie mam (jeszcze trochę ukradzioną XD) budę + dach + koła + trochę podwozia. Mieści się to obecnie na 3 kartkach A4 ale żadna część nie była złożona więc mam nadzieje, że i ja nie zrobiłem błędów jakichś dużych.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrys1005 pisze:Potrzebna mi jest jeszcze zgoda na edycje rysunków które zamieścił tu niegdyś J-31.
Spoko. Masz moją zgodę. Możesz skorzystać - życzę powodzenia i czekamy na model :)

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

A tak jeszcze spytam. Ma ktoś może zdjęcia wózków z kibla? chciałem dziś podjechać na dworzec i porobić zdjęcia ale zaczęło padać. 3h w deszczu na rowerze mi już starczą XD

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Adrys1005 pisze:A tak jeszcze spytam. Ma ktoś może zdjęcia wózków z kibla? chciałem dziś podjechać na dworzec i porobić zdjęcia ale zaczęło padać. 3h w deszczu na rowerze mi już starczą XD
Poszperam po swoich domowych zbiorach, ale najszybciej - o ile cokolwiek znajdę - będę mógł przesłać dopiero jutro rano ;)

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

No spoko ;] w najgorszym razie jeszcze jutro podskoczę na dworzec.

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Niestety, ale znalazłem tylko takie fotki. W razie co, one są oryginalne, toteż wystarczy je powiększyć ;)

:strzałka: http://img823.imageshack.us/gal.php?g=sa400015.jpg

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

Nie chciałem udostępniać modelu z błędami dlatego pierwsze wydrukowałem próbkę - Jak się okazuje dobrze, że tak zrobiłem. Czemu? Dach jest trochę za szeroki, wózki wydają mi się trochę za małe, z resztą tak jak listki dzięki którym można złożyć pudełka.

Przepraszam za zdjęcia. Jakość owych jak i wygląd modelu mają wiele do życzenia ale...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

...Mam nadzieje, że taka skromna próbka wzmoże apetyt na efekt końcowy ;]

Awatar użytkownika
J-31
Administrator
Administrator
Posty: 1786
Rejestracja: 2004-11-04, 09:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: J-31 »

Jeśli model "kibla" będzie tak fajny jak EP08, to zapowiada się całkiem fajnie ;)

Junior

Post autor: Junior »

No i pasażerowie będą mieli dość mało miejsca na nogi;p Tak wiem, czepiam sie szczegółów;p A model EP08 tez jest twój, czy to Zetkowy model?

Adrys1005

Post autor: Adrys1005 »

Tam widać zdjęcia wydrukowane bez kolorów na zwykłym papierze z drukarki, więc nie bawiłem się w dokładne dopasowywanie.
Przepraszam, ale muszę się wytłumaczyć z mojego niechlujstwa :P

Model Epki jest z Zetki.
Mam jeszcze ok22 + wagon, et21, eu07 który jest do kasacji, sm31 oraz ep09 z kartonowego fana z dobudowanym przeze mnie wnętrzem.
Kiedyś w konkursie wygrałem jeszcze jednego eu07 i Ls1000 w barwach PTGiK Rybnik z rybnickiego Świata modeli. Oba czekają na budowę... ale na razie chcę postawić kibel ;]

W skali mam też 3 maluchy i Jelcza Berlieta. (Pierwsze z Delta Te drugi z Kartonowego Fana).

A żeby nie było takiego totalnego offtopu:
EN57 wymaga jeszcze małej przeróbki. Mianowicie listki są za małe, więc będę musiał je narysować na nowo i po rozkładać jeszcze raz części na arkuszach. Tym zajmę się dopiero od przyszłego poniedziałku. Może skończę ten model przed rokiem akademickim :D


Co do przestrzeni ''na nogi'' jakoś tak wyszło w trzech miejscach gdzie są budki. spróbuję to jeszcze poprawić. Następnym razem już nie będę drukować próbki tylko podrzucę model na serwer i będę widział co jest źle jak sam, albo ktoś go złoży.

Najbardziej przeraza mnie napisanie instrukcji i zrobienia jakichś rysunków montażowych. Tam jest 98 numerów części, z czego niektóre elementy są x24 albo x12. Obecnie jest 5 arkuszy, ale może to ulec zmianie.

[ Dodano: 2010-09-29, 19:53 ]
Powiem krótko. Model jest narysowany na 6 arkuszach i na obecną chwile wygląda tak:

:strzałka: http://www.sendspace.pl/file/20766c878190bde4ad49404

Widzę, jeszcze parę błędów kosmetycznych ale poprawie je dopiero za jakiś czas. (mam szczerą nadzieje, że nikt ich nie znajdzie XP) Problem jest taki, że na obecną chwile nie chce mi się robić rysunków montażowych, wzorów z drutu i instrukcji ( Przykro mi, ale jest to spowodowane brakiem czasu i trochę lenistwem :P). Nie ma również numeracji części stąd składanie modelu przez kogoś kto nie ma w domu składanki od Delty może być samobójstwem. Krótko mówiąc ten ktoś nie będzie wiedział jak i gdzie dana cześć 'działa'. Osobiście wydrukowałem ten model i zamierzam go zbudować... przy okazji sprawdzając czy wszystko działa ;]. Powiem tylko, że wizja narysowania go w powiększeniu 3x większym była o tyle dobra, że wszystkie drobne druczki np. masa wagonu czy mocne hasło "Dla podróżnych z większym bagażem podręcznym' są dosyć czytelne. Jak ktoś jest odważny i chce popróbować swych sił zapraszam do obejrzenia. Archiwum jest maksymalnie skompresowane i powinno zawierać 6 plików bmp. Rodzzajów części jest coś koło 100 (nie liczę części które są skopiowane paro krotnie, jak np koła czy ścianki. Wtedy czesci było by koło 200 albo nawet i 300). Łączna masa po rozpakowaniu to około 150 MB

Na koniec. Model jest oparty o:
- rysunki J-31 ( Jeszcze raz dzięki za zgodę na edycję ;] )
- model wydawnictwa Delta Te (Większość części jest narysowana w oparciu o tę wycinankę)
- model wydawnictwa Zetka (Pantografy)
- zdjęcia od wujka gugla EZT EN57 - 1414
- Moją pamięć...

Mam nadzieje, że kiedyś go wykończę :P
W każdym razie jak 'postawie' modelik to cyknę parę zdjęć. Miłego pobierania, a odważnym składania.

ironscull

Post autor: ironscull »

Adrys1005 pisze:Powiem krótko. Model jest narysowany na 6 arkuszach i na obecną chwile wygląda tak:
Powiem krótko. Dla mnie rewelacja ;) Zapowiada się jeden z lepiej dopracowanych w szczegóły modeli kibla jakie widziałem. Oczywiście można się przyczepić do paru szczegółów, ale na razie jeszcze ich nie znalazłem :D
Gratuluje wspaniałego modelu. ;)

ODPOWIEDZ